Nowa roadmapa Ethereum ujawniona

Obrazowy token kryptowaluty Ethereum

Najpopularniejszy altcoin, czyli Ethereum otrzymał nową mapę drogową na najbliższe miesiące

Vitalik Buterin, jeden z twórców kryptowaluty Ethereum zaprezentował niedawno nową roadmapę ekosystemu opartego na wspomnianym tokenie. Blockchain Ethereum jest w tej chwili największym i najpopularniejszym pod względem działań deweloperów. Ponadto, środowisko przeszło ostatnio pozytywną zmianę nazwaną „The Merge”, po której sam token stał się deflacyjny. Po raz pierwszy w historii.

Czym jest „roadmap” ?

Roadmap (mapa drogowa) to popularne określenie w środowisku projektów kryptowalutowych na punktowy plan rozwoju marki, ekosystemu bądź danego tokena. Jest to element niezmiernie ważny dla każdego, kto poważnie rozważa możliwość zainwestowania w jakiś podmiot na tym rynku. Roadmapy stały się na przestrzeni lat nieodłączną częścią każdego projektu, który aspiruje do najwyższych celów. Są wręcz oczekiwane i wymagane przez inwestorów. Nic więc dziwnego, że Ethereum jako druga największa pod względem kapitalizacji rynkowej kryptowaluta, regularnie odpowiada na te oczekiwania. Vitalik Buterin, twórca tego ekosystemu zaprezentował w tym miesiącu nową wersję roadmapy Ethereum, i co ciekawe możemy zaobserwować w niej spore zmiany.

Zobacz także: Rok 2023 będzie trudny dla światowych rynków – zapnij pasy i przygotuj się do jazdy

Vitalik Buterin przedstawia nową mapę drogową dla blockchain Ethereum

Jakie zmiany czekają ekosystem Ethereum?

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest nowy etap, nazwany „The Scourge”. Jakie zmiany on zakłada?

Jego ogólnym celem jest zapewnienie wiarygodności i neutralności transakcji w sieci, jednocześnie chroniąc system przed centralizacją oraz innymi zagrożeniami wynikającymi z protokołu MEV. Co to jednak oznacza w praktyce?

Deweloperzy Ethereum chcą w przyszłości oddzielić „proponującego” od „budującego” już na poziomie protokołu PBS. Obecnie walidatorzy są odpowiedzialni za zestawianie transakcji w bloki oraz ich przekazywanie do innych walidatorów, aby mogły zostać zaakceptowane w księdze Ethereum. Nazywamy to proponowaniem. Protokół PBS dzieli natomiast proponowanie i budowanie na odrębne role. W rezultacie tego walidatorzy powinni mieć mniejszą zdolność do bezpośredniego cenzurowania lub zmiany kolejności transakcji. A przecież są to rzeczy, z którymi szczególnie jako entuzjaści kryptowalut chcemy walczyć.

Może zainteresuje Cię: Robert Kiyosaki o Bitcoinie – może spaść do 10 000 USD

Co pozostaje jako filar blockchain Ethereum?

Pewne rzeczy w ekosystemie Ethereum były już zapowiadane od dawna, a ich obecność w nowej roadmapie tylko utwierdza nas w przekonaniu, że prędzej czy później zostaną przez deweloperów zrealizowane. Jakie to elementy?

Etap „The Surge” będzie miał na celu uzyskać wynik 100 tysięcy transakcji w sieci na sekundę

Etap „The Verge” zintegruje technologię SNARK z łańcuchem

Etap „The Purge” zredukuje niepotrzebne i przestarzałe dane

Etap „The Splurge” podsumuje zmiany i oceni czy nie doszło do żadnych błędów

Jaka przyszłość czeka popularny ekosystem?

Odpowiedź na to pytanie z pewnością nie jest jednoznaczna, a ostatnie wydarzenia ze świata kryptowalut po raz kolejny utwierdziły nas w przekonaniu, że w tym środowisku nic nie jest trwałe ani pewne. Próbując jednak spojrzeć na blockchain Ethereum w sposób obiektywny, należy zauważyć, że jest to aktualnie najbardziej rozwinięte środowisko deweloperów w całej kryptowalutowej przestrzeni. Łańcuch bloków stworzony przez Vitalika Buterina, stał się podstawą kilku warstw technologicznych, które stale odnoszą kolejne sukcesy. Nie da się z resztą ukryć, że główny łańcuch podąża ich drogą, a celem zapowiadanych zmian jest między innymi zmniejszenie opłat transakcyjnych czy obsługa większej liczby płatności. Jeśli nadal jesteście spragnieni informacji o rozwoju omawianej sieci, to koniecznie zajrzyjcie na oficjalną stronę twórców: Kliknij tutaj

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze