Nowa, duża ustawa regulująca kryptowaluty w USA. SEC i CFTC walczą

3 545

Przedstawiciele Komisji ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Federalnej Komisji Handlu (CFTC) walczą o to, kto będzie regulował kryptowaluty. Na Kapitolu widać już pierwsze oznaki intensyfikacji prac, senator Elizabeth Warren z Partii Demokratycznej zamierza uchwalić dużą ustawę o kryptowalutach, informacje na ten temat potwierdził juz Semafor. Tymczasem Gensler z SEC wskazuje, że propozycja ze strony CFTC jest zbyt łagodna. Pytanie czy regulacje w ogóle powstaną?

Brown mówi prosto z mostu

Kryptowalutowy krach wywołany przez giełdę walut cyfrowych FTX sprawił, że Republikanie i Demokracie zaczęli apelować o ustanowienie przepisów dla branży. Przewodniczący Senatu ds. Bankowości, Sherrod Brown z Ohio, który jest zdecydowanym krytykiem branży kryptowalutowej, powiedział we wtorek, że planuje przesłuchanie w sprawie katastrofy FTX i jest w kontakcie z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd w sprawie krachu. Brown powiedział reporterom, że nie jest pewny co do potrzeby ustawodawstwa, które, jak zauważył, może być w dużym stopniu lobbowane przez samą branżę kryptowalutową. Zdanie Browna jest krytyczne, ponieważ jego komisja jest odpowiedzialna za pisanie ustaw, które regulują agencje, które z kolei prawdopodobnie odegrałyby rolę w regulacji SEC i federalnych regulatorów bankowych. Brown jest również członkiem senackiej komisji rolnictwa, która pracuje nad projektem ustawy, która dałaby Commodity Futures Trading Commission nadzór nad aktywami cyfrowymi.

„Mamy tu całą partię polityczną, która zawsze jest w kieszeni dużych firm finansowych, niezależnie od tego, czy jest to firma kryptowalutowa, czy też JPMorgan Chase (…) Więc zawsze trudno jest legislacyjnie zrobić cokolwiek. Dlatego tak często polegamy na regulatorach”. Krytyczne i zachowawcze podejście Browna do ustawodawstwa kryptowalutowego w obliczu rosnących żądań ustawy podkreśla, jak trudno będzie Kongresowi zebrać się na istotny ruch, nawet w obliczu kryzysu, który podkreśla słabości regulacji. FTX, niegdyś jedna z największych giełd w branży i najbardziej prominentnych głosów w Waszyngtonie obecnie stoi w obliczu kontroli, czy niewłaściwie wykorzystała fundusze klientów. Wynik dochodzenia wydaje się oczywisty.

Senator. Elizabeth Warren, Demokratka z Massachusetts powiedziała 6 grudnia 2022, że ustawa o walutach cyfrowych musi być „kompleksowa”, obejmująca ochronę konsumentów, zasady przeciwdziałania praniu pieniędzy i zabezpieczenia klimatyczne dla wydobycia kryptowalut. Zapytana, czy SEC ma w tej chwili wystarczające uprawnienia, powiedziała, że regulatorzy z SEC „mogliby zrobić więcej z obecnymi władzami, ale aby uregulować całą tę przestrzeń, potrzebujemy dodatkowych przepisów od Kongresu.” Warren powiedziała, że jest to „otwarta kwestia”, czy SEC powinien być głównym regulatorem: „SEC z pewnością pokazała w przeszłości, że ma siln potrzebę ochrony konsumentów, ale potrzebuje również więcej zasobów, aby wykonywać swoje obecne zadania” – komentowała. Z kolei senackiej komisji popierają projekt ustawy, która dałaby CFTC większą rolę w nadzorowaniu handlu kryptowalutami. CFTC dziś przede wszystkim skupia się na finansowych instrumentach pochodnych, takich jak kontrakty terminowe. Ustawa – wprowadzona przez Senate Agriculture Chair Debbie Stabenow (Demokrata z Michichan) i Sen. John Boozman (Republikanin z Arkansas) staje jednak w obliczu kontroli w następstwie upadku FTX, ponieważ firma SBFa była główną siłą lobbingową za kryptowalutowym ustawodastwem. Boozman powiedział w wywiadzie, że komisja współpracuje z CFTC i innymi zainteresowanymi stronami „aby upewnić się, że ustawodawstwo, które zaproponowaliśmy, zabezpieczyłoby rzeczy takie jak to (FTX przyp,red(, aby się wydarzyły i chroniło konsumentów (…) W tej chwili ludzie próbują dowiedzieć się, dlaczego to implodowało (…) Tak naprawdę nie wiesz, jakie są zmiany, dopóki nie dowiesz się dokładnie, co się dzieje”.

Na pytanie, czy były prezes FTX Sam Bankman-Fried pomógł napisać ustawę senator Debbie Stabenow powiedziała w wywiadzie: „wzięliśmy wkład od wszystkich zaangażowanych, którzy byli zainteresowani posiadaniem przejrzystego systemu, który zapewnia odpowiedzialność i regulację (…) Przewodniczący CFTC, SEC – pracowaliśmy ze wszystkimi, ponieważ obawiałam się (…) Nie ma teraz żadnych zabezpieczeń konsumenckich, a CFTC nie ma prawnego upoważnienia do wejścia, chyba że dojdzie do kryzysu (…) Upadek FTX, powiedziała Stabenow, „jest przykładem tego, dlaczego potrzebujemy [ustawy] bardziej niż kiedykolwiek”.

Sen. Cory Booker, Demokrata ze stanu Nowy Jork i członek Komisji Rolnictwa, powiedział „czy przemysł kryptowalutowy miał wkład (czy lobbował przyp.red) czy nie – to zawsze będzie się działo (…) Ta ustawa jest dwupartyjną ustawą” mającą na celu ochronę konsumentów” powiedział Booker.

Wielka farsa trwa. Archiwalne przesłuchanie w SEC: Warren vs Gensler (wrzesień 2021)

Przesłuchanie Senackiej Komisji Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich Stanów Zjednoczonych odbyło się w połowie września 2021 roku. Elizabeth Warren argumentowała wówczas, że wysokie i nieprzewidywalne ruchy kryptowalut stanowią poważne ryzyko dla inwestorów, którzy mają najmniej pieniędzy do stracenia. SEC wciąż tylko pozoruje intesyfikację prac, z niemal wszystkich zagrożeń któe dziś obserwujemy zdawał sobie oczywiście sprawę o wiele wcześniej. Ponizej zamieszczamy tłumaczenie rozmowy między szefem SEC, Garym Genslerem a senator Elizabeth Warren:

Warren wskazała, że regulatorzy muszą podjąć działania, aby stworzyć nowe regulacje na rynku kryptowalut. W odpowiedzi na pytania dotyczące opłat na „zdecentralizowanych” giełdach kryptowalut i tego, czy znajdują się one na dobrej drodze do stworzenia nowego, przejrzystego systemu finansowego, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) USA, Gary Gensler powiedział do senator Warren, że „nie wygląda to jak odpowiednia ścieżka do zintegrowanego systemu finansowego”, zamiast tego kryptowaluty służą jako „wysoce spekulacyjne aktywa”.

Warren: „Regulatorzy muszą wejść na rynek, aby zająć się lukami regulacyjnymi kryptowalut i zapewnić, że faktycznie budujemy integracyjny system finansowy, którego potrzebujemy. I szanowny komisarzu Gensler, oczekuję, że zarówno Ty jak i SEC podejmiecie wiodącą rolę w osiągnięciu tego celu”(…) Dużo słyszymy o tym, że kryptowaluty to sposób na to, aby ludzie, którzy nie mają dużo pieniędzy, mogli nimi zarządzać lub je inwestować. Banki wykonały dość kiepską pracę w zakresie włączenia finansowego dla niższych klas Amerykanów, więc chcę sprawdzić, czy kryptowaluty stanowią poprawę (…) W ostatni wtorek rynek kryptowalut po raz kolejny zatonął. Ceny Bitcoina i Etheru spadły po około 10 procent, podczas gdy garść innych tokenów upadła nawet o jedną trzecią. Tak więc w ciągu kilku godzin zniknęło 400 miliardów dolarów wartości rynkowej. Poof! Po prostu zniknęło! A w międzyczasie kilka największych giełd kryptowalutowych miało przestoje, które uniemożliwiały klientom dokonywanie wypłat lub transakcji.

Więc jak to wpłynęło na ludzi, którzy nie mają dużo pieniędzy do stracenia?

Warren: Przewodniczący Gensler, powiedzmy, że w ostatni poniedziałek wyjęłam ostatni skrawek moich oszczędności. Wszedłem na giełdę kryptowalut Coinbase. Kupiłem Ether o wartości 100 dolarów. Następnie obudziłem się we wtorek wczesnym rankiem, zobaczyłem, że rynek wygląda, jakby zaczął się czołgać, i pomyślałem: „Lepiej sprzedam już teraz”. Ale kiedy próbowałem sprzedać, Coinbase, giełda padła. Więc Pani przewodniczący Gensler, czy jest coś, co mogę zrobić, aby wydostać moje pieniądze?

Gensler: Nie w instytucji federalnej, ponieważ jeszcze nie zarejestrowali się u nas, mimo że mają dziesiątki tokenów, które mogą być papierami wartościowymi.

Warren: Ok… Więc to brzmi dla mnie dość ryzykownie. Ale powiedzmy, że zamiast kupować Ether na Coinbase w zeszły poniedziałek, zdecydowałam się przeznaczyć te 100 dolarów na zakup fajnego, nowego tokena – nazwijmy go „New Coin” – który był reklamowany na Twitterze. Nowa moneta jest dostępna tylko na „zdecentralizowanej” giełdzie kryptowalut, więc aby ją kupić, musiałam zapłacić opłatę w wysokości 20 USD – górnikom kryptowalut, którzy przetwarzali transakcję. To 20 dolarów, aby kupić tokeny o wartości 100 USD, ale uznałam, że to było w porządku. Dlaczego? Ponieważ Twitter powiedział mi, że New Coin potężnie wzrośnie i sprawi, że będę bogata. Ale potem, oczywiście, obudziłam się we wtorek rano, a rynek był dużo niżej. Więc zapytajmy o to. Przewodniczący Gensler, we wtorek, kiedy chciałem sprzedać New Coin i szybko wrócić do dolarów, ta giełda nie została zamknięta, (musiałam zapłacić 20 USD w poniedziałek, aby wejść do zdecentralizowanych finansów). Więc ile musiałbym zapłacić, aby wyjść z defi we wtorek, aby sprzedać moje tokeny? Czy musiałabym zapłacić drugie 20 USD opłaty, czy może nawet więcej?

Gensler: Nie wiem, bo to wszystko byłoby w umowie z użytkownikiem, a przy okazji, umieszczasz cudzysłów wokół defi. Myślę, że to jest pomocne, bo oni tak naprawdę zdecentralizowali tylko samą nazwę. Jest dużo komunikacji między użytkownikami. Jest coś, co robisz z tą platformą. Jest token zarządzania. To nie jest decentralizacja. Zwykle są jakieś opłaty. Ale nie wiem, jakie byłyby te konkretne opłaty.

Warren: No, właściwie to znamy niektóre opłaty z ostatniego wtorku. Opłata za zamianę między dwoma tokenami kryptowalutowymi w sieci Ethereum wyniosła ponad 500 dolarów – oczywiście znacznie więcej niż 100 dolarów, którymi próbowałem handlować w pierwszej kolejności. Tak więc, pytanie, które mam, jest w obliczu tych wysokich, nieprzewidywalnych opłat, mali inwestorzy mogą łatwo zostać zlikwidowani i całkowicie wymazani z rynku. Zwolennicy mówią, że rynki kryptowalutowe mają na celu zyski i wolność finansową, ale ludzie, którzy są najbardziej ekonomicznie wrażliwi, są tymi, którzy najprawdopodobniej będą musieli wycofać swoje pieniądze najszybciej, gdy tylko rynek spadnie. Czy to brzmi dla Ciebie jak droga do awansu finansowego? To wysoce spekulacyjna klasa aktywów. Nie brzmi to jak ścieżka, o której pan wspomniał (…) Wiesz, istnieje cała lista problemów z kryptowalutami – niewiarygodna technologia, oszustwa, niszczący wpływ na klimat. Ale wysokie, nieprzewidywalne opłaty mogą sprawić, że handel kryptowalutami będzie naprawdę niebezpieczny dla ludzi, którzy nie są bogaci. Organy regulacyjne muszą podjąć działania, aby rozwiązać luki regulacyjne kryptowalut i zapewnić, że faktycznie budujemy integracyjny system finansowy, którego potrzebujemy. I przewodniczący Gensler, oczekuję, że Ty oraz SEC podejmiecie wiodącą rolę w osiągnięciu tego celu.

Gensler: Dziękuję.

Warren: Dziękuję.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze