Niemcy „wycinają” pośredników w handlu energią, budując tańszą alternatywę na blockchainie.

Gospodarstwa domowe z ponad 10 niemieckich miast kupują tańszą energię elektryczną bezpośrednio od dostawców. Umożliwia im to Lition, nowo powstała platforma, działająca w oparciu o blockchain Ethereum, która pozwala na wyeliminowanie korporacyjnych pośredników z procesu zakupowego.

Lition rozpoczął działalność kilka miesięcy temu. Firma jest licencjonowanym dostawcą energii elektrycznej i posiada klientów już w dwunastu niemieckich miastach, m.in. w Berlinie, Hamburgu i Monachium. Obecnie z jej oferty korzysta ponad 700 gospodarstw domowych na terenie RFN. Klienci mają możliwość zakupu prądu bezpośrednio od dostawców, również tych małych. Dzięki temu omijają kosztowne pośrednictwo.

Richard Lohwasser, dyrektor wykonawczy Lition w wypowiedzi dla serwisu CoinDesk.com.

Nasza platforma łączy klientów bezpośrednio z producentami. Producenci mogą wystawić swoją ofertę dotyczącą dostaw energii na giełdę, a konsumenci po prostu dokonują zakupu.

Jak tłumaczy Lohwasser, zbyt duży wpływ na niemiecki rynek energetyczny mają międzynarodowe koncerny. Zazwyczaj to one skupują energię od mniejszych producentów, a następnie odsprzedają ją z odpowiednią marżą. W rezultacie odbiorca końcowy ponosi zbędne koszty. Platforma Lition pozwala na ich uniknięcie. Zamiast płacić za korporacyjną „obsługę”, można bowiem za niższą stawkę nabyć prąd od sąsiada, który posiada farmę wiatrową lub przydomową elektrownię fotowoltaiczną.

Można oszczędzić dzięki platformie?

Oszczędności są spore. Według przedstawicieli Lition sięgają 20 proc. wartości rachunków. Na „wycięciu” pośredników zyskują również elektrownie – nawet więcej, bo do 30 proc. obrotów. W dodatku rachuby te dotyczą energii odnawialnej, która zazwyczaj jest bardziej kosztowna. Firma stawia sobie za cel nie tylko rozwijanie energetyki p2p, ale również promocję „zielonej” energii. W ofercie giełdy dostępna jest energia wiatrowa, słoneczna i pochodząca z biomasy.

Po dokonaniu wyboru źródła i dostawcy klient wpłaca pieniądze w euro na rachunek Lition. Wpłata zostaje wykryta przez smart contract, który uruchamia możliwość przesyłu energii do odbiorcy. „Technologia blockchain wykorzystywana przez Lition upraszcza proces zakupu energii bezpośrednio od „zielonych” producentów dzięki wykorzystaniu smart contractów, które pozwalają uniknąć skomplikowanych praktyk pośredników w dostawie energii” – można przeczytać na stronie Lition.io.

Foto: Oimheidi/pixabay

Komentarze