Napad i morderstwo za Bitcoina

2 662

W ostatnim czasie doszło do dwóch ataków powiązanych z Bitcoinem. Rozbój i napaść w Connecticut oraz morderstwo w Norwegii. Przyjrzyjmy się, co było motywem i jak przebiegają śledztwa.

Spór o portfel Bitcoin

Aresztowano dwie kobiety w związku z włamaniem i napadem w mieście Killingly w stanie Connecticut. Ofiary zostały nie tylko okradzione, lecz pobite, sterroryzowane bronią palną oraz rażone prądem przy użyciu elektrycznego pastucha stosowanego do hodowli bydła. Incydent, jak twierdzi policja był wynikiem sporu o portfel  Bitcoinowy.

Najemczyni mieszkania udało się uciec do domu sąsiada, podczas gdy drugi lokator zdołał zabarykadować się w łazience, gdzie przesiadywał z młotkiem. Jedna z kobiet, która napadła domowników – pani Delannoy-Jodoin – już wcześniej była objęta dochodzeniem w sprawie sprzedaży narkotyków. Wraz ze swoją współpracownicą Beatriz Viruet ukradły z miejsca napaści pieniądze, telefony komórkowe i telewizor. Do całego zdarzenia doszło w marcu tego roku.

Według policji Monique Delannoy-Jodoin chciała pieniędzy i haseł związanych z jej portfelem do Bitcoina. Czy zapalnikiem całego tego zajścia był Bitcoin czy cokolwiek innego, na pewno można przyznać, że panie mocno poniosło. Przyszedł czas na odpokutowanie za swoje czyny.

Brutalne morderstwo w Norwegii

W poniedziałek rano znaleziono zadźganego mężczyznę w Majorstua w Oslo. Ofiara została zamordowana we własnym mieszkaniu chwile po tym, jak zamieniła dużą sumę gotówki na Bitcoiny. Wymiana jest teraz jednym z tropów w dochodzeniu policji.

Potwierdzono informacje, że jest grupa ludzi, którzy wiedzieli o transakcjach kryptowalutowych ofiary mimo to obecnie nie ma podejrzanych i nie dokonano żadnych aresztowań w tej sprawie. W środę wieczorem policja kryminalna wciąż jest na miejscu i przeprowadza śledztwo. Podczas badania przepytano i zgromadzono wiele zeznań.

Policja podaje, że jest zaznajomiona ze „specami”, którzy zajmują się tematyką Bitcoina co ma pomóc w śledztwie.

„Badamy sprawę pod każdym względem. Motywy ekonomiczne są jednym z powodów, o których myślimy – mówi Metlid.”

Ciekawostką jest, że technicy mogli znaleźć coś interesującego w miejscu z odpadami, ale niczego więcej nie potwierdzają. Nie wiadomo również czy ofiara miał konflikt z kimkolwiek przed morderstwem.

W środę wieczorem krymscy technicy pracują nad zabezpieczeniem tej sceny.

Otoczka bezpieczeństwa

Napady i morderstwa w tle z kryptowalutami to na pewno póki co marginalny, nieznaczący odsetek przestępstw, do których doszło na świecie. Niestety powyższe przykłady udowadniają, że w niektórych budzi się potwór na myśl o łatwej gotówce czy zdobyciu kryptowalut. Przykładem jest również strzelanina w Miami po nieudanej transakcji wymiany Bitcoinów. Utrudnione śledztwo i anonimowość, która jest powiązana z kryptowalutami może dawać przestępcom pewną otoczkę, iluzję bezpieczeństwa.

Komentarze