Największy fundusz świata otworzył fundusz skupujący Bitcoina

12 319

Największy fundusz świata zarządzający aktywami wartymi ponad 8 bln USD otworzył prywatny trust, który pozwoli instytucjonalnym inwestorom ze Stanów Zjednoczonych uzyskać bezpośrednią ekspozycję na cenę spot Bitcoina. Wydarzenie jest tym bardziej interesujące w kontekście poprzednich ruchów BlackRock, który od początku 2022 roku wyraźnie sugerował zainteresowanie branżą kryptowalut:

Najważniejsze ruchy funduszu BlackRock

  • BlackRock komunikował rozważenie udostępnienia mocy, flagowego urządzenia opartego na AI, ALADDIN na rynku kryptowalut
  • W lutym fundusz inwestycją 600 mln USD m.in. w kryptowalutę Algorand (kompatybilną ze zbliżającym się standardem płatności ISO20022
  • Fundusz wsparł firmę fintech Circle, która buduje stablecoina USDC. Dominacja USDC rośnie wobec Tethera od początku roku, przy czym katalizatorem dla USDC stał się depeg USDT i upadek Luny
  • W sierpniu BlackRock podpisał partnerstwo z giełdą Coinbase oraz otworzył pierwszy fundusz skupujący Bitcoiny dla amerykańskich instytucji finansowych
  • CEO BlackRock Larry Fink, nazywany 'królem Wall Streeet’ w wywiadzie podkreślił potężne zainteresowanei kryptowalutami na tle wszystkich innych rynków finansowych przy jednocześnie wciąż 'wąskim rynku’ (600 000 skojarzonych z funduszem wyszukiwań inwestorów dla Bitcoina wobec kilku tysięcy dla Covid-19 czy zmiany polityki Rezerwy Federalnej)

Gigant wchodzi na rynek

Fundusz powierniczy stworzony przez firmę jest pierwszym takim produktem BlackRock, który koncentruje się na Bitcoinie i śledzi jego wyniki, pomniejszone o wydatki i zobowiązania funduszu powierniczego. Co istotne fundusz otwarty został właśnie teraz, gdy Bitcoin potężnie stracił od początku 2022 roku i powoli odzyskuje siły. Oto przetłumaczony fragment oświadczenia funduszu:

„Pomimo gwałtownego spowolnienia na rynku aktywów cyfrowych, nadal widzimy znaczne zainteresowanie ze strony niektórych klientów instytucjonalnych tym, jak skutecznie i efektywnie kosztowo uzyskać dostęp do tych aktywów przy użyciu naszej technologii i możliwości produktowych,”

BlackRock od dłuższego czasu bada technologię blockchain i cyfrowe aktywa. Obszary badań to m.in. stablecoiny, permissioned blockchains, tokenizacja aktywów i kryptowaluty. Co tym bardziej ważne BlackRock podkreślił, że jego zainteresowanie wciąż 'energochłonnym’ Bitcoinem spowodowały programy badawcze Rocky Mountain Institute (RMI) oraz Energy Web, które mają na celu doprowadzenie wydobycia Bitcoina do zrównoważonego wykorzystania energii. Fundusz znany z 'zielonej polityki’ oraz tzw. ESG podkreślił, że 'będzie ściśle monitorował postępy w tych programach’. Jest to bez wątpienia byczy wskaźnik dla wszystkich inwestorów Bitcoina, który stwarza szansę na to że Proof of Work może zostać w pewien sposób udoskonalone.

Sierpień był miesiącem dla Bitcoina bardzo udanym, a BlackRock dokonał w trakcie jego trwania bardzo ważnych, strategicznych ruchów m.in łącząc siły z giełdą Coinbase w usłudze 'Prime’. Dzięki temu platforma analityczna ALADDIN przetwarzająca i analizująca tysiące rynkowych transakcji każdego dnia będzie wspierała zainteresowane instytucjami na rynku crypto instytucje.

Podsumowanie

BlackRock choć wzbudza kontrowersje jako członek tzw. Big Three (BlackRock, Vanguard oraz StateStreet), które posiada potężny wpływ na światowe rynki, trendy i politykę jest szczególnie istotnym graczem w kontekście wciaż niewielkiego rynku (niewiele ponad 1 bln kapitalizacji wszystkich kryptowalut). Dodatkowo instytucja jako dostawca ETFów iShares może w przyszłości podjąć kroki by udostępnić podobne fundusze dające ekspozycję na kryptowaluty. Wszyscy, którzy śledzą naszą stronę mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat BlackRock. W związku ze szczególną pozycją funduszu w przyszłości wielokrotnie będziemy udostępniać informacje na temat jego dalszych ruchów.

Jak oceniacie wejście BlackRock w branżę?

Może Cię zainteresuje:

Komentarze