Największy bank w Singapurze widzi wielki potencjał w DeFi i tokenizacji

2 556

Miasto-państwo Singapur słynące z jednego z najwyższych PKB na świecie, przychylności podatkowej oraz zakazu posiadania i żucia nierozpuszczalnych gum, od początku jest jednym z głównych centrów finansowych w kontekście cyfrowych aktywów.

Choć w ostatnich miesiącach to Dubaj jest przeważnie w centrum uwagi kryptowalutowych inwestorów i deweloperów, tak Singapurczycy nie mają zamiaru pozostawać w tyle. Dla przykładu – w maju tego roku Ministerstwo Monetarne Singapuru (ang. Monetary Authority of Singapore – MAS) wystartowało z pilotażowym programem, którego celem było „badanie przypadków użycia cyfrowych aktywów w procesie tokenizacji i defi” pod kontrolą Project Guardian. Do rządowego projektu dołączył niedawno największy bank w Singapurze, DBS.

Według Han Kwee Juan’a, szefa grupy ds. strategii i planowania w DBS Bank:

„Chcieliśmy pokazać, że możliwe jest tokenizowanie rządowych papierów wartościowych i gotówki w ramach puli płynności DeFi. Następnie korzystając z AMM* i rozwiązując to za pomocą „wyroczni cenowych” (price oracles) i danych rynkowych od Bloomberg lub Refinitiv, chcieliśmy stworzyć miejsce w DeFi dla klasy instytucjonalnej, które w pełni zadowoli regulatorów.”

Bank DBS twierdzi, że nikt nie dysponuje obecnie AMM*, który mógłby odtworzyć sposób ustalania cen pośród dealerów działających na instytucjonalnym rynku pozagiełdowym (OTC). Według wspomnianego Han Kwee Juana, widmo kryzysu energetycznego, a co za tym idzie potrzeba niskich cen gazu, czyni rozwiązania proponowane przez Polygon logicznymi i pożądanymi.

Zdaniem eksperta z DBS Bank, by zachować „korzyści atomowego obrotu, rozliczania i rozrachunku, system obrotu musiałby być regularnie zapisywany do publicznego łańcucha bloków dla rynku tak dużego jak rządowe papiery wartościowe.”

„Istnieje wiele różnych kombinacji, które mogą się zdarzyć podczas handlu OTC (obrót pozagiełdowy), a obecnie dostępne AMM nie są wystarczająco złożone, aby zapewnić rodzaj dynamicznej wyceny potrzebnej, jeśli naprawdę chcesz osiągnąć handel w puli DeFi. Musielibyśmy ulepszyć Uniswap, aby transakcje odbywały się najbliżej miejsca, w którym ceny byłyby oparte na Bloomberg i Refinitiv.”

Miło słyszeć, że największy bank w Singapurze widzi realny potencjał w technologii blockchain, tokenizacji i DeFi. Zgodnie z opublikowanym niedawno raportem Fidelity, pomimo bessy, zainteresowanie instytucji kryptowalutami wciąż rośnie. Według raportu 58% inwestorów instytucjonalnych ulokowało kapitał w kryptowalutach w pierwszej połowie 2022 roku, a aż 74% respondentów planuje to zrobić w przyszłości.

* AMM – tzw. Automatyczny animator rynku, czyli „rodzaj protokołu zdecentralizowanej giełdy (DEX), który opiera się na matematycznym wzorze wyceny aktywów.”

Źródła:

  • academy.binance.com
  • watcher.guru
  • dbs.com
  • fidelitydigitalassets.com
Komentarze