Szansa na spadek Bitcoina w lutym? Instytucje wracają do kryptowalut

Według doniesień Reuteresa najwięksi inwestorzy znów wracają do rynku kryptowalut ponieważ styczeń okazał się rewelacyjny dla Bitcoina. Produkty inwestycyjne oparte na aktywach cyfrowych, często preferowane przez inwestorów instytucjonalnych, odnotowały napływy w wysokości ponad 117 milionów dolarów w zeszłym tygodniu, co stanowi największy tygodniowy wzrost od lipca 2022 roku, zgodnie z danymi zarzącającego aktywami CoinShares. Bitcoin zdecydowanie cieszył się największym zainteresowaniem spośród wszystkich projektów. Łączne aktywa zarządzane przez fundusze kryptowalutowe wzrosły do 28 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 43% w stosunku do najniższych poziomów osiągniętych w listopadzie, kiedy to upadek giełdy FTX spowodował wstrząs całej branży. Joseph Edwards, doradca inwestycyjny w Enigma Securities wskazał, że inwestorzy są coraz bardziej pewni przyszłości branży, dużo bardziej niż jeszcze miesiąc temu. Bitcoin wzrósł w styczniu o prawie 40%, co dało najlepszy wynik od października 2021 roku oraz … drugi najlepszy styczeń w ciągu ostatnich 10 lat. Tak rodzi się nowa hossa?

Środowisko pro – wzrostowe?

Rajd, w połączeniu ze stopniowo rozjaśniającym się obrazem makro dla światowej gospodarki sprawił, że niektórzy inwestorzy mają nadzieję, że kryptowalutowa zima może odpuścić wraz ze zbliżającą się wiosną. Zdecydowana większość inwestorów oczekuje, że Rezerwa Federalna USA podniesie w tym tygodniu stopy o połowę grudniowej podwyżki tj. 0,25% – będzie to zarazem najmniejsza podwyżka od czasu rozpoczęcia cyklu zacieśniania w zeszłym roku. Wszystko to dzieje się w czasie gdy gospodarka Stanów Zjednoczonych nie wysyła jeszcze alarmujących sygnałów świadczących o recesji. Analitycy Fidelity wskazali, że „Jeśli szczyt inflacji rzeczywiście jest już za nami, to stopy procentowe mogą przesunąć się niżej, ponieważ zbliżamy się do końca cyklu podnoszenia stóp skoncentrowanego na inflacji (…) To mogłoby sygnalizować pozytywne momentum na froncie makro dla aktywów takich jak Bitcoin”. Dla wszystkich zastanawiających się dlaczego Fed jest ważny dla kryptowalut – korelacja Bitcoina z Nasdaqiem wynosi obecnie 0,94, czyli jest najwyższa od maja 2022 roku, gdzie miara 1 oznaczałaby że oba aktywa poruszają się niczym dwie nakładające się na siebie wskazówki zegarka. Pod koniec listopada BTC handlowany był z ujemną korelacją z NASDAQ na poziomie 0,7 (efekt 'black swan’).

Aktywność na rynku opcji wskazuje, że traderzy za szczególnie istotne uważają dzisiejsze posiedzenie Fed i obstawiają zakłady tuż po decyzji i konferencji Powella co wg. dostawcy płynności BCB2 wskazuje, że jeszcze dziś może rozegrać się scenariusz, który przesądzi o tym czy luty będzie równie dobry co styczeń, Rachel Lyn, dyrektor generalna giełdy Synfutures wraz z wieloma innymi traderami i osobami z branży crypto wskazuje na kluczowy opór przy 25 000 USD „Bitcoin może osiągnąć kolejny poziom oporu 25 200 dolarów w nadchodzących tygodniach (…) Nawet jeśli BTC znów spadni istnieje duża szansa, że spadki zostaną zatrzymane na wyższych poziomach niż miało to miejsce w listopadzie”. Wolumeny obrotu kryptowalutami rosną o średnio 11% wg. CoinShares, co potwierdza powrót większych traderów po miesiącach stłumionej aktywności. Dodatkowo dominacja Bitcoina w styczniu utrzymała się w okolicach 41%, poziomy te były niewidziane od lipca 2022 roku. Według analityków banku Citi sytuacja ta przypomina nieco skok dominacji BTC w kwietniu 2019 roku, kiedy szalony rajd głównej kryptowaluty wyznaczył dołek dla całego rynku kryptowalut.

Luty bykom zepsuje imprezę?

Indeks bitcoin Fear & Greed wg. danych kryptowalutowych Coinglass wzbił się 31 stycznia do 61 pkt. najwyższego poziomu od połowy listopada 2021 roku! Cytowany wcześniej Edwards z Enigma Securities wskazuje, że korekta w ciągu najbliższego tygodnia lub dwóch jest jak najbardziej możliwa. Z kolei analitycy giełdy Bitfinex wskazują, że koniec bessy jest prawdopodobnie bliski ponieważ podaży krótkoterminowych inwestorów, którzy notowali rekordowe zyski nie dołożyli się długoterminowi 'HODLerzy’, niezmiennie wierzący w Bitcoina. „Rachunek zrealizowanych zysków i strat całego rynku został odnotowany jako pozytywny w styczniu 2023 roku po raz pierwszy od kwietnia 2022 roku, kontynuacja tego trendu sygnalizowałaby końcowe etapy rynku niedźwiedzia” – wskazało Bitfinex.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze