Najdłuższa passa „ekstremalnego strachu” Bitcoina w końcu przełamana! Czy to już FOMO?

2 678

Po majowych spadkach Bitcoina spowodowanych upadkiem projektu LUNA i jego UST i kolejnych kłopotach firm pożyczkowych jak 3AC, Celsius, Voyager Didital itd. sentyment na BTC szorował po dnie. Kolejna fala wyprzedaży przyszła po odczycie inflacji w USA za maj, po którym zarówno rynek główny SP500 jak i Bitcoin zanotowały spore spadki.

W końcu po 73 dniach „ekstremalnego strachu” Fear and Greed Index wskazuje na nieco lepsze nastroje przełamując ważny opór w okolicach 30 pkt. notując wartość 31 pkt.

Dla tych, którzy jeszcze nie słyszeli o indeksie „Fear & Greed Index” jest to wskaźnik analizujący bieżące nastroje całego rynku kryptowalut, wskazując wynik od 0 do 100. Indeks opiera się głównie na zmienności rynku Bitcoina, wolumenie i dominacji, nastrojach w mediach społecznościowych, ankietach i trendach wyszukiwania. Niskie odczyty wskazują na maksymalny strach, natomiast wysokie odczyty na maksymalny optymizm.

Skąd więc powiew optymizmu?

Mimo że z perspektywy makro nic się nie zmienia, więcej >>tutaj<< to jednak na wykresie dniowym możemy zauważyć, że Bitcoin technicznie jest w trendzie wzrostowym (wyższe dołki HL, wyższe szczyty HH), przebija linie trendu formowaną od kwietnia (linia szara), przebija ważny opór w okolica $22k (linia pomarańczowa), przebija MA50 na interwale dniowym (linia fioletowa) oraz walczy z przełamaniem górnego ograniczenia kanału, który można interpretować jako formację flagi (linia niebieska).

Z perspektywy wykresu tygodniowego bardzo ważne będzie zamknięcie obecnej świeczki tygodniowej ponad MA200, której pokonanie wielu traderów uważa za kluczowe, aby mówić o większym odbiciu z tego miejsca.

Nie bez znaczenia jest również wydarzenie merge na Ethereum, które patrząc na wzrosty jakich doświadczyła kryptowaluta (ponad 70% od czerwcowych dołków) przyciąga kolejnych inwestorów.

Firma Santiment zajmująca się analizą on-chain na Twitterze zauważyła, że ​​inwestorzy „zmieniają nastawienie” i zaczynają patrzeć w kierunku długoterminowego odbicia kryptowaluty. Według firmy podczas wzrostów BTC, który osiągnął poziom ponad $23.6k, BTC Funding Rate na giełdach, czyli stosunek pozycji długich do krótkich osiągnął najwyższy poziom w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, co może wskazywać na pojawienie się FOMO (Fear of Missing Out).

https://twitter.com/santimentfeed/status/1549474760072957952?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1549474760072957952%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fbitcoin-s-longest-extreme-fear-streak-finally-breaks

Dyrektor generalny Galaxy Digital, Mike Novogratz, nadal zachwala optymizm dla wiodącej kryptowaluty, mówiąc na konferencji Bloomberga 19 czerwca, że spodziewa się, że BTC wzrośnie powyżej 500 000 USD w ciągu najbliższych 5 lat.

„To opowieść o dwóch rzeczach — o adopcji i globalnej ekonomii. I chociaż droga do adopcji jest wyboista, z pewnością nie jest to zwrot o 180 stopni [..] Wciąż widzimy instytucje […], które jeszcze się nie zaangażowały, a które widzą olbrzymi potencjał w krypto” – dodał.

Z drugiej strony raport Grayscale „Bear Markets in Perspective” sugeruje, że obecna bessa może potrwać jeszcze przez kolejne 250 dni.

Platforma Finder dokonała podobnej prognozy w ramach ankiety dotyczącej prognoz Bitcoin 12 lipca, w której pięciu specjalistów Fintech w Finderze i 53 ekspertów branżowych zasugerowało, że BTC osiągnie dno na poziomie 13 676 USD, zanim nastąpi trend wzrostowy do 100 000 USD przed 2025 r. i 300 000 USD przez 2030.

Zobacz również:

Komentarze