Mt. Gox zwróci 1,3 miliarda dolarów swoim klientom

1 790

Wierzyciele Mt. Gox, zlikwidowanej giełdy wymiany Bitcoinów, ogłosili za pośrednictwem swoich prawników aktualizację planu zwrotu części środków klientom, niegdyś największej giełdy Bitcoinów na świecie. Prawnicy twierdzą, iż aktualnie są w stanie wywalczyć kwotę około 1,3 miliarda dolarów, jako refundację dla klientów platformy. Środki mają zostać przekazane w Bitcoinie (BTC) oraz Bitcoin Cash (BCH) w 2019 roku.

Upadła platforma Mt. Gox jest zobowiązana do uznania rachunków klientów, którzy posiadali fundusze podczas kradzieży środków z giełdy. Nastąpiło to po orzeczeniu sądu, w wyniku którego Mt. Gox odpowiada za zwrot aktywów swoim klientom. Ponieważ sprawa jest kontynuowana poprzez plan refundacji, środki zostanę w części oddane w 2019 roku. Platforma jest zobligowana zrefundować utracone środki przez użytkowników. W lutym 2014 zostało utracone ok. 850 000 BTC z giełdy Mt. Gox.

„Mt. Gox nie jest w stanie zwrócić wszystkich BTC zdeponowanych przez wierzycieli. W związku z tym uważamy, że wszystkie aktywa Mt. Gox powinny być dystrybuowane do wierzycieli, a nie do akcjonariuszy. Ogólnie rzecz biorąc, uważamy za właściwe dokonywanie płatności w BTC i BCH zamiast gotówki, na rzecz wierzycieli. W tym przypadku uważamy za pożądane, aby pieniądze zostały przesłane na rachunki giełdowe, wybrane przez wierzyciela” – napisano w oświadczeniu

W oświadczeniu prawnicy wspomnieli również, że zarządca platformy zapłaci 160 000 BTC i 168 000 BCH, a także „inne instrumenty pochodne obecnie posiadane przez Mt. Gox „w momencie pierwszej płatności, która jest planowana na maj lub czerwiec 2019 r. Oświadczenie stwierdza również, że ​​Mt. Gox znajdzie sposób, aby dać wierzycielom dostęp do ich zapisów transakcyjnych, które opisuje jako „niezbędne do zatwierdzenia lub odrzucenia planu refundacji środków”.

Mt.Gox
źródło: pexels.com

Mt. Gox

W latach 2011-2014 szacuje się, że platforma straciła ponad 850 000 BTC, o wartości około 460 milionów dolarów (po cenach z 2014 roku). Z siedzibą w ekskluzywnej dzielnicy Tokio Shibuya, Mt. Gox był niegdyś niekwestionowanym królem giełd kryptowalut, w pewnym momencie kontrolującym aż 70 procent globalnego rynku wymiany Bitcoinów. W połowie 2013 r. Platforma wpadła w tarapaty i pomimo wszelkich zapewnień, że sytuacja jest pod kontrolą, firma zamknęła działalność w lutym 2014 r., przerywając wszelkie operacje handlowe i wymiany, zamykając swoją stronę internetową i składając wniosek o ochronę przed upadłością w języku japońskim.

Co sądzicie o działaniach upadłej platformy Mt.Gox? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze