Mt. Gox zwróci 1,3 miliarda dolarów swoim klientom

Wierzyciele Mt. Gox, zlikwidowanej giełdy wymiany Bitcoinów, ogłosili za pośrednictwem swoich prawników aktualizację planu zwrotu części środków klientom, niegdyś największej giełdy Bitcoinów na świecie. Prawnicy twierdzą, iż aktualnie są w stanie wywalczyć kwotę około 1,3 miliarda dolarów, jako refundację dla klientów platformy. Środki mają zostać przekazane w Bitcoinie (BTC) oraz Bitcoin Cash (BCH) w 2019 roku.

Upadła platforma Mt. Gox jest zobowiązana do uznania rachunków klientów, którzy posiadali fundusze podczas kradzieży środków z giełdy. Nastąpiło to po orzeczeniu sądu, w wyniku którego Mt. Gox odpowiada za zwrot aktywów swoim klientom. Ponieważ sprawa jest kontynuowana poprzez plan refundacji, środki zostanę w części oddane w 2019 roku. Platforma jest zobligowana zrefundować utracone środki przez użytkowników. W lutym 2014 zostało utracone ok. 850 000 BTC z giełdy Mt. Gox.

„Mt. Gox nie jest w stanie zwrócić wszystkich BTC zdeponowanych przez wierzycieli. W związku z tym uważamy, że wszystkie aktywa Mt. Gox powinny być dystrybuowane do wierzycieli, a nie do akcjonariuszy. Ogólnie rzecz biorąc, uważamy za właściwe dokonywanie płatności w BTC i BCH zamiast gotówki, na rzecz wierzycieli. W tym przypadku uważamy za pożądane, aby pieniądze zostały przesłane na rachunki giełdowe, wybrane przez wierzyciela” – napisano w oświadczeniu

W oświadczeniu prawnicy wspomnieli również, że zarządca platformy zapłaci 160 000 BTC i 168 000 BCH, a także „inne instrumenty pochodne obecnie posiadane przez Mt. Gox „w momencie pierwszej płatności, która jest planowana na maj lub czerwiec 2019 r. Oświadczenie stwierdza również, że ​​Mt. Gox znajdzie sposób, aby dać wierzycielom dostęp do ich zapisów transakcyjnych, które opisuje jako „niezbędne do zatwierdzenia lub odrzucenia planu refundacji środków”.

Mt.Gox
źródło: pexels.com

Mt. Gox

W latach 2011-2014 szacuje się, że platforma straciła ponad 850 000 BTC, o wartości około 460 milionów dolarów (po cenach z 2014 roku). Z siedzibą w ekskluzywnej dzielnicy Tokio Shibuya, Mt. Gox był niegdyś niekwestionowanym królem giełd kryptowalut, w pewnym momencie kontrolującym aż 70 procent globalnego rynku wymiany Bitcoinów. W połowie 2013 r. Platforma wpadła w tarapaty i pomimo wszelkich zapewnień, że sytuacja jest pod kontrolą, firma zamknęła działalność w lutym 2014 r., przerywając wszelkie operacje handlowe i wymiany, zamykając swoją stronę internetową i składając wniosek o ochronę przed upadłością w języku japońskim.

Co sądzicie o działaniach upadłej platformy Mt.Gox? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze