Może być problem z osądzeniem Sama Bankmana Frieda z FTX

Może być problem z osądzeniem Sama Bankmana Frieda z FTX – Joseph Borg

Upadek FTX, niegdyś trzeciej co do wielkości giełdy kryptograficznej na świecie, może wywołać problemy kryminalne, powiedział Joseph Borg, prawnik i partner w WH Partners. Firma FTX z siedzibą na Bahamach i jej dyrektor generalny, Sam Bankman-Fried, zostali oskarżeni o sprzeniewierzenie funduszy klientów w celu prowadzenia wysoce lewarowanych transakcji.

„Ostatecznie właściwe regulacje nie pozwoliłyby giełdzie na faktyczne wykorzystanie środków klientów” – powiedział.

„Jeśli przepisy Bahamów pozwoliły operatorowi na wykorzystanie tych środków, to technicznie rzecz biorąc, nie popełnili oni naruszenia”.

Niemniej jednak Borg zasugerował, że nadal mogą istnieć „kryminalne” implikacje dla Bankman-Fried i jego współpracowników.

„Podobno to, co zrobił, jest zdecydowanie zaniedbaniem, a ostatecznie zaniedbanie jest przestępstwem” – stwierdził.

„W większości jurysdykcji zaniedbanie funduszy innych osób może łatwo wywołać problemy kryminalne”.

Borg rozmawiał z Davidem Lin, producentem w Kitco News, na szczycie AIBC na Malcie.

Tweety Sama Bankman-Frieda

Bankman-Fried, znany również jako SBF, zabrał się na zwierzenia za pomocą Twittera w zeszłym tygodniu, aby odpowiedzieć na zarzuty przeciwko niemu i jego firmie FTX. 15 listopada napisał na Twitterze, że będzie próbował zebrać więcej kapitału, aby „zrestartować” swój biznes i „uczynić klientów całością”.

Borg powiedział, że taka strategia jest nierozsądna.

„W momencie, gdy zdajesz sobie sprawę, że istnieje problem z rentownością Twojej firmy, powinieneś przestać handlować, a nie dalej zwiększać swoje długi” – powiedział Borg.

Dodał, że tweety SBF mogą wpędzić go w dalsze kłopoty prawne.

„On stawia swoją sytuację w jeszcze gorszej pozycji” – powiedział Borg.

„Gdybym był jego prawnikiem, prawdopodobnie powiedziałbym mu, żeby na razie przestał tweetować… [i] powoli oceniał sytuację, a potem może stworzył jakąś formę skoordynowanego oświadczenia”.

Przeczytaj także: Bill Ackman i Robert Kiyosaki pozytywnie oceniają przyszłość kryptowalut

Ruch w kierunku regulacji?

Twierdząc, że regulacja kryptowalut jest „zdecydowanie wymagana” po upadku FTX, Borg stwierdził, że nowe przepisy powinny unikać powielania tradycyjnych ograniczeń finansowych.

„Wierzę, że kiedy regulujemy branżę kryptograficzną, musimy upewnić się, że to, z czego jesteśmy niezadowoleni w obecnym scenariuszu bankowym, nie powtórzy się tutaj” – powiedział.

„Największym problemem jest to, że banki nie posiadają wystarczającej ilości pieniędzy, aby zapłacić wszystkim swoim klientom w momencie, gdy klienci odbiorą swoje środki”.

Borg wspomniał, że w modelu bankowym z rezerwą cząstkową, bank jest zobowiązany do przechowywania tylko niewielkiego odsetka środków klientów w gotówce, a resztę może pożyczyć.

Parlament Europejski niedawno zatwierdził wstępny projekt MiCA, ustawy, która regulowałaby aktywa kryptograficzne w całej UE. Wśród propozycji MiCA jest to, że giełdy byłyby odpowiedzialne za utratę aktywów kryptograficznych swoich klientów.

Borg powiedział, że MiCA jest „bardzo dużym i dobrym wysiłkiem” w zakresie ogólnoeuropejskiego ustawodawstwa dotyczącego kryptowalut i może zachęcać giełdy kryptograficzne do bycia lepszymi depozytariuszami funduszy klientów.

„Giełdy kryptograficzne mają obowiązek monitorowania tego, co dzieje się z giełdą” – powiedział.

„Powinni być w stanie zauważyć, kiedy może dojść do manipulacji… jest wielu dostawców usług, którzy zostali stworzeni w tej branży, a MiCA reguluje wszystkie rodzaje usług związanych z aktywami kryptograficznymi”.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx