Mosiężny Golem | Pobudka i nowości w projekcie

1 298
Od dłuższego czasu projekt Golem nie dawał znaku życia z powodu pracy nad nową, większą aktualizacją Brass Golem Beta 0.19.0. Kilka dni temu pojawiła się ta aktualizacja, a  co w niej? Najważniejsze: nowi dostawcy na rynku Golema i długo wyczekiwane przejście na oprogramowanie Docker dla Windowsa.Rynek mocy obliczeniowej

Golem, projekt wywodzący się z Polski, tworzący rynek najmowanej mocy obliczeniowej nareszcie opublikował większy update. Pierwsza rzecz to nowe reguły na rynku mocy obliczeniowej Golema. Zmiany odczują zarówno dostawcy, jak i wnioskodawcy.

W poprzedniej wersji ceny były ustalane przez wnioskodawców (ang. Requestors), czyli osób ubiegających się o moc obliczeniową (zadania). Druga strona rynku to dostawcy, którzy ustawiali najniższą cenę za zadanie, za jaką byli gotowi pracować, więc zainteresowani akceptowali każdą pierwszą ofertę. W nowej aktualizacji Brass Golem Beta 0.19.0 ten akcent został przeniesiony na dostawców, którzy mogą teraz rywalizować między sobą ceną i reputacją.

W nowej formie dostawcy mają różne ceny, zależnie od tego, jak sobie radzą na rynku. Ceny rosną, kiedy to oni mają mnóstwo ofert, a maleją, kiedy są spragnieni zadań. Ponadto wnioskodawcy mają mniej czasu, aby wybrać ofertę z rynku, która najlepiej odpowiada ich potrzebom.

Docker dla Windowsa

Druga najważniejsza zmiana to “Docker for Windows”, jest teraz domyślnie wspieraną wersją Dockera na Windows 10. Docker to otwarte oprogramowanie, “platforma dla programistów i administratorów do tworzenia, wdrażania i uruchamiania aplikacji rozproszonych”.

Wcześniej dla użytkowników Windowsa był dostępny tylko “Docker Toolbox”, teraz nastąpiła pełna migracja na “Docker for Windows”.

Ta zmiana, wraz z Hyper-V hypervisor, powinna zapewnić bardziej stabilne środowisko dla węzłów Golema i poprawić czas uruchamiania aplikacji. Warto dodać, że Docker Toolbox nadal jest wspierany (instalacja manualna), ale nie ma gwarancji co do poprawy wydajności systemu.

Mniejsze zmiany

Wyżej opisane zmiany to nie wszystko, nad czym pracował zespół Golema w ostatnim czasie, pojawiło się także kilka mniejszych uaktualnień.

Pierwszą z nich jest pełne wsparcie wszelkich zastosowań funkcji Concent Service, jak dotąd te funkcje działały tylko na testnecie. Już niedługo będą dostępne na mainnecie, gdy tylko pojawi się odpowiednia aktualizacja protokołu Ethereum.

Wprowadzono także drobne poprawki user experience: dodano opcję swobodnego doboru ceny gasu przy wypłatach w portfelu Golema. Ponadto ułatwiono alokację zasobów dla wnioskodawców czy poprawiono design portfela na bardziej elegancki.

Dodano jeszcze trochę zmian w developingu front-end i back-end. Te zmiany, jak i poradnik instalacyjny Brass Golem Beta 0.19.0 znajdziecie tutaj.

Jak Wam się podobają nowe zmiany na rynku Golema? Obserwujecie projekt na bieżąco? Zapraszamy do komentowania poniżej.

Komentarze