Morgan Stanley poszukuje siedziby w Londynie

2 226

Firma Morgan Stanley rozpoczęła poszukiwania nowej siedziby w Londynie. Dlaczego to dobry sygnał? Taki ruch świadczy o pewnym kredycie zaufania, który udziela jeden z największych banków inwestycyjnych. Czyżby Londyn pogrążony w pandemicznych obostrzeniach był dobrym miejscem na stawianie biznesu? Zapraszam!

Morgan rozważa oferty

Firma postanowiła przenieść działalność, która obecnie znajduje się w Canary Wharf do Londynu. Na celowniku jest co najmniej 600 000 stóp kwadratowych, czyli 55 740 metrów kwadratowych powierzchni.  MS bierze pod lupę wschodnią dzielnicę finansową miasta oraz londyńskie City. Termin przeprowadzki jest jeszcze nieznany. Umowy najmu wielkich przestrzeni biurowych wygasają latami. Sam proces przenoszenia jest bardzo skomplikowany.

Opcji jest wiele

Sam Morgan Stanley dąży do zajęcia jednego dużego budynku, który skupiałby w sobie wszystkich jego pracowników, jednak opcji do wyboru jest wiele. Równie dobrze może podzielić swoje siedziby i zagospodarować jeden mniejszy budynek w drogiej dzielnicy Londynu i do tego zająć drugi budynek w pobliżu Canary Wharf, czyli wspomnianej obecnej bazy, która liczy sobie aż 800 000 stóp kwadratowych powierzchni.

Z drugiej strony nowoczesne biurowce są projektowane tak, by móc pomieścić więcej osób na mniejszych przestrzeniach. Co za tym idzie redukcja personelu będzie zbędna.

Czas na powrót do biura?

Takie posunięcie może oznaczać jednak pewne odchodzenie od trendu pracy z domu na rzecz tradycyjnego biura. Z innej strony łagodzi to obawy opuszczenia Londynu przez bankierów po Brexicie, co wcześniej spekulowano.

Jest coraz więcej przesłanek świadczącym o powrocie do klasycznego modelu pracy z biura. „Barclays Plc jest zainteresowany przejęciem powierzchni biurowej w nowojorskim Hudson Yards w celu zastąpienia swojej amerykańskiej siedziby na Times Square.” Brookfield Property Partners wkrótce pozyska pierwszy wieżowiec w dzielnicy finansowej Londynu.

Home office vs praca biurowa

Mówiło się wiele o tym, że pandemia spopularyzuje home office i pokaże, że jest to efektywny model, jeśli się go odpowiednio zaaranżuje. Deutsche Bank AG w tym momencie pracuje nad nowym, hybrydowym modelem łączenia biura i domu. Jamie Dimon, dyrektor generalny JPMorgan Chase & Co jest innego zdania. Uważa, ze zbyt długi czas pracy z domu może źle wpłynąć na wydajność pracy personelu.

Komentarze