Monero pomaga wyciągać imigrantów z amerykańskich aresztów. Zwykle nie stać ich na kaucję

Inicjatywa o nazwie Bail Bloc wykorzystuje Monero do finansowania kaucji dla osób osadzonych w amerykańskim areszcie imigracyjnym. Wszystko odbywa się za pomocą miningu. Dzięki aplikacji Bail Bloc kryptowalutę można kopać nawet na zwykłym pececie.

Bail Bloc ruszył w listopadzie zeszłego roku jako inicjatywa mająca na celu wykorzystanie wolnej mocy obliczeniowej komputerów do finansowania kaucji dla osób, których na nią nie stać. 15 listopada współzałożycielka Bail Bloc, Maya Binyam, ogłosiła w poście na Twitterze powołanie do życia Bail Bloc 2.0. W praktyce chodzi po prostu o inne sprofilowanie działań tej paraoranizacji. Bail Bloc skupi się na uwalnianiu ludzi z aresztu przedprocesowego U.S Immigration and Customs Enforcement (ICE), w którym lądują tysiące imigrantów.

ICE: postrach imigrantów

ICE to postrach osób przybywających do USA w poszukiwaniu lepszego życia, choć niekoniecznie w sposób zgodny z prawem. Agencja zajmuje się ściganiem nielegalnej imigracji, a także przestępczości transgranicznej. Wiadomo jednak, że amerykańskie organy ścigania nie należą do szczególnie łaskawych. Wskaźnik inkarceracji, czyli odsetek osadzonych w więzieniach, jest w USA najwyższy na świecie. Znacznie lepiej pod tym względem wypadają nawet autorytarne Chiny.

W 2017 r. ICE dokonała ponad 143 tys. aresztowań. W 92 proc. przypadkach doszło do skazań lub postępowanie jest w toku. Osoby zatrzymane przez ICE mogą wprawdzie starać się o wyjście na wolność po wpłaceniu kaucji, ale niewielu na to stać. Zgodę na wysłuchanie, czyli uruchomienie procedury, która może doprowadzić do wyjścia za kaucją, otrzymuje średnio 47 proc. zatrzymanych. Jednak w przypadku osób, które pokonały graniczne zasieki po drodze z gwatemalskiej wioski, wysupłanie nawet kilkuset dolarów jest czystą abstrakcją.

Na wolność dzięki Monero

Tu z pomocą przychodzi Bail Bloc. „Organizacja” stworzyła aplikację do kopania Monero, którą można uruchomić na zwykłym pececie. Pochłania ona niewielką ilość wolnych zasobów obliczeniowych komputera. Zgodnie z wyliczeniem przedstawionym na stronie https://bailbloc.thenewinquiry.com „jeśli na komputerach 5000 osób aplikacja będzie działać przez 12 miesięcy, wykopana zostanie równowartość 85 tys. dolarów i 45 osób zostanie uwolnionych z aresztu imigracyjnego”.

Na razie Bail Bloc zgromadził 44,34 XMR, co stanowi równowartość ok. 7,3 tys. dolarów, wystarczającą do uwolnienia 12 osób. Oczywiście kryptowaluta jest wymieniana na „fiaty” – pieniądze trafiają na konto ICE w formie dolarów.

Foto: 3839153/pixabay
Komentarze