Microsoft tworzy nowy system identyfikacji na blockchainie Bitcoina!

1 707

Microsoft tworzy nowy system identyfikacji tożsamości w cyfrowym świecie przy pomocy blockchaina Bitcoina. Sieć ION jest właściwie nakładką, która ma przynieść realną prywatność, bezpieczeństwo i kontrolę nad własnymi danymi.

System identyfikacji

Microsoft od ponad roku eksperymentuje na różnego rodzaju sieciach DLT i blockchain w celu zbudowania systemu identyfikacji danych osobowych na miarę XXI w. W końcu postawiono na blockchain Bitcoina, który jak wiemy, nie zawiódł nas nawet na moment, od ponad 10 lat.

System ma być zdecentralizowany, permissionless, niezarządzany przez żadną organizację ani konsorcjum biznesowe, dlatego też zdecydowano się na Bitcoina. Wysnutod wniosek, że system cyfrowego złota jest jedynym, na którym można oprzeć równie zdecentralizowaną sieć cyfrowej identyfikacji tożsamości. Żadnych stron trzecich, władza nad danymi leży w rękach użytkownika.

14 maja, Alex Simons, wiceprezes Microsoft ds. zarządzania programami w dziale ID ogłosił:

Dziś ogłaszamy wczesny podgląd, opartej na Sidetree sieci DID, zwanej ION (Identity Overlay Network), która działa na blockchainie Bitcoina. Podstawę sieci stanowią nowe, otwarte standardy, które opracowaliśmy z wieloma naszymi partnerami ze Zdecentralizowanej Fundacji Tożsamości.
Tożsamościowa nakładka sieciowa (ION)

ION to publiczna, zdecentralizowana i dostępna dla każdego sieć, a właściwie warstwa opisywana w taki sposób:

ION jest publiczną, niewymagającą uprawnień siecią zdecentralizowanych identyfikatorów (DID), która wdraża blockchainowo-agnostyczny protokół Sidetree na Bitcoinie (jako “warstwę 2”, nakładkę) do obsługi DID/DPKI w skali.z GitHub’owej dokumentacji dowiadujemy się również, że:

ION nie wprowadza nowych tokenów/monet – Bitcoin jest jedynym istotnym nośnikiem wartości w elementarnych operacjach on-chain sieci ION.Co więcej, nowy system ID ma być w prosty i przejrzysty sposób zintegrowany z naszym codziennym życiem. ION będzie nam towarzyszyć na każdym etapie poruszania się po cyfrowym świecie. Jak będzie to wyglądać w praktyce? Nie do końca znamy odpowiedź na to pytanie, lecz musicie przyznać, że w dobie udostępniania danych wszelako, takowy system ID będzie nieoceniony.

Co myślicie o nowym systemie identyfikacji tożsamości od Microsoftu? Czy konstrukcja sieci ION na blockchainie Bitcoina to właściwe posunięcie? Zapraszamy do dyskusji poniżej.


Komentarze