Oszuści prowadzili sześć fałszywych giełd kryptowalut do okradania swoich klientów

3 941

Grupa czterech mężczyzn na Ukrainie zostało zatrzymanych w związku z prowadzeniem sześciu giełd kryptowalut, służących do okradania nowych klientów giełd. Platformy zostały utworzone przez mężczyzn w wieku od 20 do 26 lat i kusiły potencjalnych traderów pozytywnymi recenzjami i ocenami strony (kupionymi przez właścicieli). Po zainwestowaniu pieniędzy na giełdach, użytkownicy tracili swoje środki.

Ukraińska policja twierdzi, iż wszyscy mężczyźni odpowiadający za giełdy kryptowalut mieli  „specjalną wiedzę i umiejętności w dziedzinie programowania” i stworzyli własny system CMS do zarządzania treścią na stronach platform giełdowych. Władze twierdzą, że śledziły co najmniej sześć giełd obsługiwanych przez oszustów. Wszystkie domeny wygasły po zatrzymaniu i przesłuchaniu oszustów, ale niektóre witryny przetrwały wystarczająco długo, aby zostać zindeksowane przez portal Wayback Machine. Platformy, które prowadzili mężczyźni to:

  • moneycraft.info
  • wowex.online
  • swapex.net
  • myexchanger.lv
  • iconvex.net
  • likechange.bizgiełda kryptowalutźródło: pixabay.com

Funkcjonariusze najechali podejrzanych w ich domach i w trakcie aresztowań zajęli komputery, pamięci flash, smartfony i inny sprzęt, na którym udowodniono oszustwa mężczyzn. Funkcjonariusze policji badają obecnie zajęte urządzenia w celu określenia wielkości szkód poniesionych przez użytkowników oraz jaką ilość pieniędzy ukradli.

Krypto oszustwa na Ukrainie

Fałszerstwa związane z kryptowalutami są bardzo popularne wśród ukraińskich oszustów. W ubiegłym roku  ukraińska policja aresztowała grupę, która dokonała kradzieży Bitcoinów o wartości 50 milionów dolarów, prowadząc masową operację phishingową. Grupa wynajęła reklamy Google, które wyświetlały się u góry stron wyszukiwania związanych z kryptowalutami i przekierowywały ruch do klonów (fałszywych stron) popularnych portali portfelowych i giełdowych. Oszuści logowali się na ukradzione konta, a następnie opróżniali portfele użykowników.

Zakup pozytywnych ocen i recenzji to podstawa fałszywych projektów ICO i platform tradingowych. Platformy tego typu mogą kusić swoich nowych klientów niskim podatkiem transakcyjnym, czy świetnie wykonaną stroną internetową. Początkujący traderzy często szukają giełd kryptowalut w Google i podobnych wyszukiwarcach, co daje możliwość oszustom na łatwy zysk, kosztem nieświadomych klientów.

Co sądzicie o oszustwach związanych z giełdami kryptowalut na Ukrainie? Co może pomóc w lepszym kontrolowaniu oszustów? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze