Maduro zaprzęga do obsługi kryptowaluty Petro największy wenezuelski bank

974
Nicolas Maduro rozkazał otwarcie kas biletowych kryptowaluty Petro we wszystkich oddziałach Banku Wenezueli. Jeszcze wcześniej podjęto działania mające na celu wsparcie młodzieży i studentów – 92,5 miliona dolarów trafiło na milion kryptowalutowych portfeli.

To jest rozkaz!

Nicolas Maduro przez jednych uznawany prezydent Wenezueli, przez innych nie, 20 czerwca podjął kolejne kroki popularyzujące kryptowaluty. Konkretnie to jedną kryptowalutę, oficjalną i narodową cyfrową walutę Wenezueli – Petro (PTR).

Maduro, pisze:

Kryptowalutową wymianę handlową rozpoczniemy poprzez Cyfrowy Bank Młodzieży i Studentów z ulokowanymi tam zasobami 924 milionami boliwarów ($92,5 miliona), które są przeznaczone na otwarcie 1 miliona portfeli. Petro w służbie naszej produktywnej młodzieży.

Domyślamy się, że działania opisywane powyżej mają na celu wspomóc młodszych Wenezuelczyków, jak to wygląda w istocie? Zapewne prędko się tego nie dowiemy.

Następne słowa, rozkazy wydawane przez Maduro padają 4 lipca podczas celebracji 10. rocznicy znacjonalizowania Banku Wenezueli (Banco de Venezuela). Ministerstwo Ludowej Potęgi Ekonomii i Finansów w Wenezueli przytacza słowa prezydenta:

Wydaję natychmiastowy rozkaz do otwarcia kas biletowych kryptowaluty Petro we wszystkich oddziałach Banku Wenezueli.

Wedle danych z września 2016 roku, wszystkich oddziałów Banku Wenezueli jest w sumie 790.

Petro w służbie

Warto przypomnieć, że wenezuelskie Petro zostało zakazane przez administrację Donalda Trumpa i nie jest uznawane za walutę również przez inne rządy. Niemniej jednak to pierwszy taki eksperyment, gdzie kryptowaluta została oficjalnym, państwowym środkiem wymiany wartości.

José Angel Alvarez, prezes Narodowego Stowarzyszenia Kryptowalut (ASONACRIP) w Wenezueli podzielił się swoimi wrażeniami wobec działań podejmowanych przez rząd, dla CCN:

To jest odważna i słuszna decyzja, aby podążać w kierunku hybrydowej ekonomii, gdzie narodowy pieniądz fiducjarny konkuruje bezpośrednio z kryptowalutą.

Co Wy myślicie na temat polityki podejmowanej przez Maduro? Czy kryptowaluty rzeczywiście obejmą funkcję głównego nośnika wymiany wartości wśród społeczności? Czy powinniśmy piętnować takie działania? Zapraszamy do dyskusji poniżej w komentarzach.

Komentarze