Lightning Network bitcoina osiąga nowe szczyty | Jest jednak kilka „ale”

2 558
Druga warstwa sieci bitcoin umożliwiająca przeprowadzanie błyskawicznych transakcji, w ułamku sekundy, wydaje się bić kolejne rekordy. Liczba węzłów wynosi już ponad 10 000 i rzekomo przekroczyła ilość pełnych węzłów (full node) bitcoin. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Lightning Network bitcoina

Od lat rozwijany jest protokół Lightning Network, w bitcoinie przybywa coraz więcej osób i zaczyna korzystać z tego rozwiązania. Jednakże mimo postępującego i wydawałoby się właściwego rozwoju LN nadal pozostaje drugą warstwą sieci, o której nie wszyscy słyszeli. Co gorsza, użytkownicy nie potrafią z niej korzystać bowiem LN też ma swoje ograniczenia. Faktem jest również to, że nie ma jeszcze prostych i bezpiecznych w obsłudze narzędzi do korzystania z LN.

Pomijając wszystkie niesnaski, Lightning Network, wg 1ML, odnotowuje już ponad 10 tysięcy węzłów (node) w sieci! Ilość węzłów LN bitcoina zwiększyła się o ponad 3% w ciągu ostatnich 30 dni. 60% tej liczby to kanały aktywne.

Pod tym względem, można by powiedzieć, że LN prześcignął pierwszą warstwę sieci bitcoin. Nic bardziej błędnego bowiem niektórzy twierdzą, iż należy brać pod uwagę pełną ilość węzłów, a nie tylko tych “nasłuchujących” (listening). Mam na myśli obecnie podpięte, zsynchronizowane w pełni z siecią node’y z najnowszą wersją oprogramowania. Takowych funkcjonuje aktualnie ponad 9 tysięcy.

W rzeczywistości jednak, jak się okazuje, pełnych węzłów bitcoina jest blisko 56 tysięcy na całym świecie. A jeszcze jakiś czas temu, liczba ta sięgała nawet 100 000. 

https://bit.ly/2mdzAA3

Regres Lightning Network

Niestety liczba kanałów w sieci LN spada – około 1% w ciągu ostatniego miesiąca. Aktualnie obserwujemy ponad 36 tysięcy kanałów, a ich ilość wydaje się maleć.

Pojemność sieci również zalicza drobne spadki, nieco ponad 2% w ostatnich 30 dniach. Obecna pojemność sieci to 828 BTC, w związku z ostatnimi wahaniami na rynku jest to ok. 6,65 miliona dolarów.

Co sądzicie na temat Lightning Network? Dlaczego ilość węzłów rośnie, a liczba kanałów maleje? Zapraszam do komentowania.

Komentarze