Liderzy kryptowaluty OneCoin wyprali ponad 1,2 miliarda dolarów

Zgodnie z doniesieniami zza oceanu, liderzy piramidy finansowej OneCoin otrzymali w tym tygodniu szereg zarzutów w związku z licznymi oszustwami finansowymi. Manhattańska Prokuratura ogłosiła wczoraj, że organy rządowe oskarżyły dwóch obywateli Bułgarii, założycieli projektu OneCoin. Są oni podejrzewani o prowadzenie kryptowalutowej piramidy finansowej o szacowanej wartości ponad miliarda dolarów. Jak podaje Prokuratura, założyciel projektu Konstantin Ignatov znajduje się aktualnie w areszcie. 

Świat kryptowalut stworzył możliwości dla rozwoju piramid finansowych, opartych o tworzenie tokenów określanych mianem zdecentralizowanych walut przyszłości. W większości przypadków, tokeny te nie posiadały najbardziej podstawowych fundamentów technicznych, aby mogły być nazwane mianem kryptowaluty.

OneCoin to popularny projekt kryptowalutowy, uznawany za jedną z największych piramid finansowych rynku walut cyfrowych. Projekt stanowił pasmo kontrowersji oraz udowodnionych oszustw finansowych. Firmę prowadził Konstantin Ignatov oraz jego siostra Ruja Ignatov o pseudonimie „CryptoQueen”. Rodzeństwo oskarżono o wyłudzanie pieniędzy od inwestorów, którzy w ramach programu lojalnościowego wymagali dużych zysków i niskiego ryzyka inwestycyjnego. 

Według amerykańskiego wymiaru sprawiedliowości, większość pieniędzy spółki (około 1,2 miliarda dolarów) przeprano na arenie międzynarodowej przez 21 krajów. W oparciu o dane finansowe firmy, Prokuratura ustaliła wysokość zysku operacyjnego spółki, który mógł wynieść nawet 3,35 miliarda euro do czasu zakończenia działalności firmy w 2016 roku.

kryptowalut onecoin piramida finansowa
źródło: pixabay.com

OneCoin – projekt „kryptowaluty”

Projekt kryptowaluty OneCoin powstał w 2014 roku i nadal prowadzi szczątkową działalność w oparciu o akt oskarżenia spółki. Firma umożliwiała swoim użytkownikom zdobycie wysokich prowizji, jeśli z powodzeniem przekonywali inne osoby do inwestycji w kryptowalutę OneCoin. Sam model biznesowy dawał od początku sygnał, iż projekt ten posiada fundamenty typowej piramidy finansowej. Na początku zeszłego roku bułgarskie służby bezpieczeństwa najechały siedzibę OneCoin w Sofii.

Zespół projektu inicjował szereg oszustw finansowych, przez które ponad 3 miliony osób zostało poszkodowanych. Usługi i filie firmy działały na czterech kontynentach, podała wówczas bułgarska prokuratura. W styczniu 2017 r., w obecności przedstawicieli służb Europolu i niemieckich organów dochodzeniowych, przeszukano biura Wan Network Services i 14 innych firm (powiązanych z OneCoin). Przejęto szereg dowodów rzeczowych, w tym serwery i przesłuchano 50 świadków związanych z projektem OneCoin.

Czy znaliście projekt kryptowaluty OneCoin? A może znacie kogoś kto inwestował w tę firmę? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze