Kurs Bitcoina | Znaczenie świecy Doji i parabola do 50 000$

10 956

Bitcoin i powiązane z nim rynki kryptowalutowe zdołały przedłużyć dynamikę wzrostu. W ostatnich dniach na wykresie toczyła się bowiem swoista walka pomiędzy bykami, które chciały ustanowić poziom ceny w wysokości pięciocyfrowej a niedźwiedziami, dla których cztery cyfry były wystarczające. Tak oto bitwa na froncie 10 000$ okazała się, póki co zwycięska dla byków. W chwili pisania tego tekstu kurs bitcoina wynosi 10 836$, co stanowi 4,15% wzrost w przeciągu ostatnich 24 godzin.

kurs bitcoina

Analitycy zauważyli, że na wykresie w skali 30-dniowej Bitcoin tworzy czwartą z kolei miesięczną „świecę Doji”, co jest oznaką niepewności. Patrząc na to z perspektywy historycznej okazuje się, że powstawanie kilku świec Doji poprzedza całkiem dynamiczne bull-run’y.

Co to jest doji?

Doji to formacja świecowa (świece japońskie), oznaczająca równość i / lub niezdecydowanie między bykami i niedźwiedziami. Doji występuje dość często w dołkach i na szczytach trendów. Ta świeca jest zatem uważana za znak możliwego odwrócenia kierunku cen, choć można ją również postrzegać jako wzorzec kontynuacji. Oto, jak wygląda na wykresie świeca Doji:

świeca doji
źródło: tutaj

Doji powstaje na wykresie, gdy cena otwarcia i cena zamknięcia są równe. Występuje również „doji na wysokich nogach”. Z wyglądu praktycznie nie różni się od klasycznej wersji świecy z wyjątkiem tego, że górne i dolne cienie są znacznie dłuższe niż w przypadku zwykłej wersji tej świecy. Istnieją oczywiście inne odmiany i „wersje” świecy doji. W analizie technicznej występowanie doji w sąsiedztwie innych typów świec może być odczytywane zarówno jako sygnał wzrostów, jak i spadków (przykładem takiej formacji jest chociażby ta, przedstawiona na grafice tytułowej tego wpisu). Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

Kurs bitcoina pnie się do 10 836 $. Co z tym Doji?

Analitycy zwracają uwagę, że kluczowym poziomem, który należy obserwować w najbliższym czasie, jest 11 000 $. Jest to poziom, który kryptowaluta odrzuciła kilka tygodni temu, po gwałtownych wzrostach, po których nastąpił spadek w rejony 9000$.

Skoro cena zbliża się ponownie do 11 000$ nie jest jasne, czy kurs bitcoina również spotka się z podobnym odrzuceniem. Raoul Pal zauważył, że na wykresie bitcoina rysuje się spora perspektywa do dalszych wzrostów.

Czy BTC może przygotować się na ruch paraboliczny do 50 000 $?

Zakładając, że obraz sytuacji na rynku rysuje się w szerszej perspektywie, dając BTC miejsce do dalszych wzrostów, może to według niektórych obecnie stanowić podstawę do wyniesienia monety na nowe rekordowe poziomy bliskie 50 000 $.

Moon Overlord, popularny analityk kryptowalut, pisał o tym niedawno na Twitterze. Odniósł się do znanego już wszystkim wykresu, który wyjaśnia podobieństwa między bieżącym zachowaniem kursu BTC a jej ruchami z przeszłości.

Jak widać na powyższym wykresie, jeżeli rynek znajdzie uzasadnienie dla wzrostów po zaznaczonej czerwonym kółkiem, czwartej z kolej świecy doji w perspektywie 30-dniowej, może to oznaczać sygnał dla kolejnego rajdu bitcoina w górę skali.

Co Wy o tym wszystkim myślicie?

Komentarze