Kurs bitcoina spadł o 15% w 7 minut!

Dziś o 2:00 w nocy kurs bitcoina spadł o 15%, sprowadzając cenę najpopularniejszej kryptowaluty do poziomu 8100 USD. Być może (biorąc pod uwagę wysoką zmienność BTC) nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że spadek miał miejsce w przeciągu zaledwie siedmiu minut, do tego na dwa dni przed halvingiem. W pierwszych komentarzach pojawiają się głosy, jakoby za załamaniem ceny stał nie kto inny, jak kryptowalutowe wieloryby…

Praktycznie cały rynek kryptowalut z bitcoinem na czele uległ pokaźnym spadkom. Kurs bitcoina spadł o 15% w przeciągu 7 minut w czasie, gdy sprzedawały BTC. W chwili, gdy bitcoin spadał, awarii uległa również giełda Coinbase, aczkolwiek chwilę później jej działanie wróciło do normalności.

W chwili przygotowywania niniejszej publikacji kurs bitcoina wynosi 8612 USD, co stanowi blisko 12% spadek w ciągu 24 godzin:

kurs bitcoina spadł
wykres BTC USD od TradingView

10 najlepszych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej odnotowało podobne spadki. Ethereum zanurkowało z 210 do 191 USD.

źródło: coin360

To wina wielorybów?

Niedługo przed spadkami, wieloryby zaczęły częściowo likwidować swoje pozycje BTC w partiach o wartości 2 milionów dolarów. Kurs bitcoina spadł z 9561 USD do 8570 USD w niecałe 30 minut.

Spadek ceny bitcoina zderzył się z przewidywalnymi reakcjami. Profesor ekonomii Uniwersytetu Nowojorskiego, Nouriel Roubini (Dr Doom) powiedział:

„Ogromny pump & dumpt, spoofing, wash trading! Totalne oszustwo!”

źródło: Twitter

Gospodarz CNBC Crypto Trader, Ran Neuner, ironicznie napisał na Twitterze: „Czy to znowu koniec krypto?”

źródło: Twitter

Wiele wskazuje na to, że wraz z nadchodzącym halvingiem, wiele może się jeszcze wydarzyć. Jak myślicie – czy dzisiejsze spadki bitcoina to rzeczywiście efekt „manipulacji” wielorybów? Zachęcamy do dyskusji.

Komentarze