Kryptowaluty wchodzą na Wall Street

790

Właściciel Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych Intercontinental Exchange, Inc. (ICE) poinformował o planowanym uruchomieniu globalnego kanału informacyjnego związanego z kryptowalutami. Cryptocurrency Data Feed ma być uruchomiony w pierwszym kwartale 2018r.

ICE na swojej stronie podaje, że dostarczane będą informacje dotyczące 6 kryptowalut, tj. Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash, Ripple oraz Bitcoin Cash. Zapewnia również, że wspólnie z Blockstream pracują nad jakością dostarczanych danych zapewniając o zawarciu w nich blisko 80% całkowitego wolumenu najbardziej aktywnych par walutowych. Dane mają być pobierane z ponad 15 giełd kryptowalut z całego świata.

Kanał informacyjny tworzony przez ICE jest sporym krokiem naprzód dla inwestorów obserwujących rynek kryptowalut. Obecnie społeczność entuzjastów kryptowalut oraz inwestorów do obserwowania rynku wykorzystuje różne serwisy, które niechętnie podają informacje o swoich twórcach czy ostrzegają o wprowadzanych zmianach. Takie nastawienie bardzo często powoduje docieranie fałszywych lub niekompletnych informacji. W zeszłym tygodniu popularny serwis coinmarketcap.com zdecydował się usunąć ze swojej bazy część koreańskich giełd. Działanie to spowodowało niemałe zamieszanie, tj. nagły spadek cen kryptowalut, „panic sell” i to wszystko za sprawą usunięcia części źródeł informacji o cenach i wolumenie.

ICE nie jest pierwszym „większym” graczem informacyjnym wkraczającym na rynek kryptowalut. Dane dotyczące cen kryptowalut dostarczają tacy giganci informacyjni jak Bloomberg LP czy Thomson Reuters Corp. Jak informuje ICE, przygotowywany przez nich Cryptocurrency Data Feed ma być jeszcze lepszy dzięki dostarczaniu dokładniejszych danych. Jedną z dodatkowych informacji dostarczanych przez serwis mają być „arkusze zleceń” poszczególnych giełd informujące o stosunku sprzedających do kupujących kryptowaluty. Dostarczane informacje mają wesprzeć generowanie sygnałów dotyczących potencjalnych ruchów rynku.

Intercontinental Exchange koncentrując się na informacjach rynku kryptowalut, obrał zupełnie inny kierunek niż konkurenci, którzy skupili się na uruchomieniu kontraktów terminowych bazujących na bitcoinie. Wcześniej kontrakty futures na Bitcoina zostaly uruchomione przez CME i CBOE, zaś podobny ruch zapowiedziały moskiewska MOEX i tokijska TFX. O tym jak działają kontrakty futures i jaki wpływ mogą mieć na rynek kryptowalut możecie przeczytać tutaj.

Źródła: Bitcoin News, The Wall Street Journal

 

Komentarze