Kryptowaluty potrzebują zdecentralizowanej sieci, twierdzi współzałożyciel Ripple

źródło: pixabay.com
713

Współzałożyciel kryptowaluty Ripple wypowiedział się o korzystaniu walut wirtualnych ze scentralizowanych sieci płatności oraz konieczności implementacji zdecentralizowanej sieci, po to, aby kryptowaluty odniosły pełny sukces i zostały uodpornione na działania rządowych decydentów. Jak powiedział Jed McCaleb, sieć tego typu powinna być stworzona przez organizacje non-profit, ale technologie nie powstają z dnia na dzień – jak pokazuje przykład sieci Internet i jej długą historię.

Jed McCaleb, w świecie walut cyfrowych znany przede wszystkim przez stworzenie największej giełdy wymiany Bitcoina, Mt. Gox, którą następnie sprzedał Markowi Karpelèsowi w 2011 roku. McCaleb w 2000 roku utworzył również fundamenty pod teraźniejszą technologię Blockchain, a mianowicie eDonkey – zdecentralizowaną sieć peer-to-peer. Jed jest także współzałożycielem znanego wszystkim projektu Stellar. Stellar prezentuje bardzo ciekawą i realną wizję utworzenia globalnego systemu płatności.

McCaleb Odszedł z projektu XRP, ponieważ jego wyobrażenia na temat działania kryptowalut były zgoła odmienne od funkcjonowania Ripple. Dlatego też powstał projekt Stellar.

Jed wypowiedział się dla CNBC:

„Kryptowaluty i technologia blockchain potrzebują zdecentralizowanej sieci, aby długoterminowo osiągnąć zamierzony sukces”

Wypowiedział się o aktualnym stanie transakcji finansowych w oparciu o waluty cyfrowe. Jed twierdzi, że stworzenie odpowiedniej, zdecentralizowanej i niekontrolowanej sieci jest kluczem do uniezależnienia walut cyfrowych od decydentów.

„Korzystanie ze scentralizowanej sieci płatności powoduje, że system nie będzie lepszy niż SWIFT lub PayPal. Prawdziwa wizja polega na tym, że posiadamy sieć podobną do Internetu, w której każdy może uczestniczyć” – dodał

ripple
źródło: pexels.com

Kryptowaluta Ripple?

Ripple jako waluta cyfrowa posiada największe wsparcie w sektorze bankowym. Kryptowaluta nie jest możliwa do kopania, a większość tokenów (70%) należy do Ripple labs. Ponadto posiada protokół rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym i ma charakter rozproszony, a nie zdecentralizowany. Pozwala również na integracje z obecnymi systemami istniejącymi w bankach. Jed McCaleb oddzielił się od zespołu Ripple, by utworzyć Stellar w 2014 r. z powodu różnych przekonań na temat tego, jak powinien funkcjonować zdecentralizowany system płatności. Waluta wirtualna Ripple jest trzecią co do wielkości walutą pod względem kapitalizacji rynkowej, ale nijak ma się do idei zdecentralizowanej jednostki płatniczej.

Co sądzicie o utworzeniu zdecentralizowanej sieci dla potrzeb walut cyfrowych? Czy Internet wystarczy do funkcjonowania kryptowalut? Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze