Czy Konfederacji uda się uchwalić zniesienie opodatkowania kryptowalut? | 100 ustaw Mentzena

Zjeść własnego buta za niewywiązanie się z obietnicy opracowania 100 projektów ustaw do czasu tegorocznych wyborów parlamentarnych? Taką formę zadośćuczynienia wybrał Sławomir Mentzen, entuzjasta i zwolennik zniesienia opodatkowania kryptowalut.

Kryptowaluty a podatek

Opodatkowanie dochodów z kryptowalut dotyka wszem i wobec większość entuzjastów i spekulantów cyfrowych walut na świecie. Choć może nie wszyscy o tym wiedzą albo nie chcą o tym słyszeć, to opodatkowanie kryptowalut w wielu krajach jest należytym obywatelskim obowiązkiem, również w Polsce. 

Nie będziemy tu traktować o sposobie rozliczania się z kryptowalut, od tego jest nasz dział “Prawo”, który serdecznie polecam obserwować. Wraz ze zbliżającym się nowym rokiem, zapewne wiele się pod tym względem zmieni. 

Dr Sławomir Mentzen, ekonomista, publicysta, wiceprezes partii KORWiN, a także jeden z liderów Konfederacji jest również kryptowalutowym entuzjastą. Od jakiegoś czasu Pan Sławomir raczy nas na swym facebookowym profilu transmisjami na żywo, w których przedstawia zbliżające się zmiany w prawie podatkowym dotyczącym kryptowalut. 

W styczniu 2017 roku Mentzen publicznie obiecał, że jeżeli do wyborów parlamentarnych 2019 roku nie przygotuje 100 projektów ustaw… To zje własnego buta przed kamerami telewizji namzalezy.pl. Czy wywiązał się z obietnicy? Sprawdźcie sami (trochę, jak McAfee, co?).

Jedna z przygotowanych ustaw przez dr Mentzena szczególnie przykuła naszą uwagę, a mianowicie “zniesienie opodatkowania kryptowalut”. Uzasadnienie ustawy:

Ponieważ fakt zbycia waluty wirtualnej jest bardzo łatwy do ukrycia dla zdeterminowanej osoby, opodatkowanie tego działania podatkiem dochodowym prowadzić musi do niesprawiedliwości. Stąd też konieczność zniesienia opodatkowania transakcji dokonywanych na walutach wirtualnych.

Co ważne, “projekt nie spowoduje kosztów” i “jest zgodny z prawem Unii Europejskiej”.

Prawdą jest, że komitet wyborczy Konfederacja otrzymała tylko 11 poselskich mandatów w sejmie i niewiele jest w stanie sama wskórać. Jednakże przy odrobinie wiary w sprawczość tychże posłów, możemy liczyć na podjęcie tej konkretnej ustawy podczas obrad sejmu. 

Warto również zaznaczyć, że większość z opracowanych ustaw przez Mentzena jest przede wszystkim uchyleniem innych ustaw bądź umieszczonych tam przepisów.

Co sądzicie o projekcie 100 ustaw Mentzena i zniesieniu opodatkowania kryptowalut? Zapraszam do wypowiedzi w komentarzach.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze