Kryptowaluty: 200 tys. dolarów skradzione w Dubaju

2 546

Kryptowaluty sprytnie ukradzione

Lokalna gazeta dubajska poinformowała, że pracownik platformy handlowej kradła kryptowaluty z systemu na własny użytek. Kradzież została zauważona w momencie porównywania transakcji zaplanowanych a zrealizowanych przez pracownika. Hashim Al Qaiwani, dyrektor działu ekspertyzy i rozstrzygania sporów, powiedział, że proces sądowy udowodnił winę pracownikowi, który wykorzystał swoje stanowisko do zakładania fałszywych kont i defraudacji pieniędzy.

Mechanizmy działania

Oskarżeni byli niezwykle utalentowani w kwestiach zarządzania systemu i zakładania kont. Obchodzono oprogramowanie firmowe rejestrujące transakcje cyfrowe. Mechanizm działania bazował na zamianie niewielkiego procenta coina, którym handluje się na platformie. Następnie wchodziło się do systemu bazy danych i przesyłało fałszywe informacje na fałszywe konta wirtualne, aby przekonwertować walutę na własne konto i inne platformy handlu kryptowalutami. Niestety, ze względu na brak doświadczenia kierownictwa w zakresie wdrażania systemów bezpieczeństwa IT, nie mogli oni wykryć jego działań. Wynikało to z tego, że nazwa użytkownika administratora była używana przez cały personel techniczny a to powodowało brak możliwości wykrycia winowajcy. Jednak weryfikacja środków giełdy i rejestru transakcji pokazał, że znajdują się nieścisłości i brak zbilansowania transferów środków. Moment w którym otwarto komputer pracownika i zauważono osobiste komunikaty o przepływie brakujących pieniędzy zdemaskował go.

Przestępcy mają różne pomysły

Oprócz znanych już przypadków ataków hakerskich na konta giełd, mieliśmy do czynienia z bardzo kreatywnymi i spektakularnymi atakami na posiadaczy kryptowalut. Informowaliśmy o porwaniu milionera, który posiadał 100 BTC, dyrektora giełdy wymiany kryptowalut na Ukrainie czy napady w Wielkiej Brytanii na właściciel firm związanych z tym rynkiem. Wymienimy również inne sposoby złodziei jak ataki phishingowe, włamania na portfele hardware itp. Wszystkie przykłady wskazują jak ważnym elementem bezpieczeństwa są środki zabezpieczające przed różnymi atakami. Fala popularności walut wirtualnych spodowała, że są one interesującym łupem. Takich sytuacji nie było w momencie kiedy Bitcoin był wart kilka dolarów a sława na świecie jeszcze się nie rozniosła. Kolejne tego typu wydarzenia będziemy opisywać na naszym portalu.

Komentarze