Krypto zima? Nie dla firmy Block Jacka Dorsey’a

2 433

Jack Dorsey, ekscentryczny miliarder i współzałożyciel Twittera, który nie tak dawno zrezygnował z funkcji twitterowego CEO i postanowił „na dobre zająć się Bitcoinem”, przewodzi obecnie firmie Block. Wynikiem załamania rynku kryptowalut, z którym mieliśmy do czynienia w roku 2022, było bankructwo wielu dużych firm i funduszy powiązanych z branżą krypto, natomiast te, które przetrwały zawirowania, musiały liczyć się ze spadkami wycen i dochodów.

Są jednak w branży kryptograficznej firmy, które zdają się nic sobie nie robić z nieciekawej sytuacji na rynku i pomimo zawirowań, rozwijają się notując ogromne przychody. Jedną z takich firm jest wspomniany wcześniej Block Jacka Dorsey’a. Block.Inc znalazł się bowiem na liście 2022 Fortune 500 (208 miejsce), zawierającej zestawienie wszystkich firm z największymi zyskami w pierwszych dwóch kwartałach roku 2022.

Co ciekawe, w samym drugim kwartale roku 2022 firma Block zanotowała stratę BTC o wartości blisko 36 mln dolarów. Przyczyną straty miała być „szeroka niepewność wokół krypto aktywów”. Zgodnie z podsumowaniem raportu finansowego za drugi kwartał roku 2022 opublikowanym przez firmę:

„Spadek przychodów powiązanych z kursem Bitcoina i zysku brutto był przede wszystkim spowodowany spadkiem popytu konsumenckiego i ceny Bitcoina, co jest z kolei częściowo związane z większą niepewnością panującą wokół aktywów kryptograficznych.”

To w końcu spadek zysku czy wzrost przychodów?

No właśnie, pomimo wspomnianego spadku zysku brutto od początku roku 2022 (w porównaniu z tym samym okresem w roku 2021) o przeszło 22%, firma Block zanotowała wzrost przychodów aż o 86%, czyli zachowała się zupełnie przeciwnie do innych dużych firm z branży, np. Voyager Digital czy Celsius, które nie wytrzymały silnego i szybkiego spadku kursu Bitcoina i niemal z dnia na dzień ogłosiły bankructwo. Można więc zadać sobie pytanie o jakość zarządzania i skuteczność modeli biznesowych firm takich jak Voyager czy Celsius, skoro spadek Bitcoina (przecież nie pierwszy taki w historii) doprowadził do tak spektakularnej klęski.

Może Cię zainteresować:

Komentarze