Kraken zapłaci za naruszenie sankcji

Kraken złamał amerykańskie przepisy
1 651

Popularna giełda kryptowalut Kraken naruszyła sankcje nałożone przez USA na Iran

Oszałamiającą kwotę 360 tysięcy dolarów amerykańskich będzie musiała zapłacić kryptowalutowa giełda Kraken za złamanie sankcji nałożonych przez USA na Iran. Konflikt na linii obu wspomnianych państw był głośnym tematem w ostatnim czasie w mediach anglojęzycznych, głównie za sprawą niedawnego meczu piłkarskiego w ramach mistrzostw świata w Katarze. Ostatecznie Stany Zjednoczone zakończyły spotkanie skromnym wynikiem 1:0, ale jeszcze przed widowiskiem pojawiały się w przestrzeni publicznej liczne obawy o napiętą atmosferę i potencjalne awantury. Co tu dużo mówić, podobno część Persów mocno zdenerwowana po zakończeniu meczu, wyszła na ulice Teheranu, choć trzeba też pamiętać, że informacje medialne z tamtego regionu świata są dla nas bardzo ograniczone. W każdym razie, teraz poniekąd „ofiarą” wieloletniego konfliktu stała się giełda Kraken.

Departament Skarbu USA skrupulatnie podchodzi do sprawy

Zgodnie z oświadczeniem wyżej wspomnianego organu administracyjnego, kryptowalutowa giełda Kraken zgodziła się na zapłatę 362 000 dolarów w celu uregulowania roszczeń za naruszenie sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone na Iran. Poniżej zamieszczam oświadczenie Departamentu Skarbu USA:

Kraken, zarejestrowana w Delaware giełda walut wirtualnych, prowadząca działalność w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, zgodziła się zapłacić 362 158,70 USD w celu uregulowania potencjalnej odpowiedzialności cywilnej za oczywiste naruszenia (amerykańskich, red.) irańskich przepisów dotyczących transakcji i sankcji

źródło: watcher.guru

W dalszej części stwierdzono także, że Kraken zdecydował się zainwestować dodatkowe 100 tysięcy USD w niektóre kontrole zgodności działań z sankcjami.

Sprawdź też to: BlueMove – prosty poradnik pod airdrop

Oficjalnie oświadczenie Departamentu Skarbu USA

źródło: Twitter

Według Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC), giełda Kraken naruszyła sankcje USA umożliwiając irańskim użytkownikom przeprowadzanie transakcji, których łączna wartość wyniosła w sumie ponad 1,68 miliona dolarów w okresie od października 2015 do czerwca 2019 roku. We wspomnianym okresie platforma przetworzyła ponad 826 transakcji, które mieściły się w ramach naruszenia ustalonych ograniczeń. Warto wspomnieć, że co prawda Kraken skutecznie uniemożliwiał tworzenie kont w jurysdykcji objętej sankcjami, to jednak nigdy nie wdrożył blokowania adresów IP w działaniach transakcyjnych na swojej platformie. Właśnie to prawdopodobnie doprowadziło do stanu rzeczy, w którym giełda musi zapłacić teraz gigantyczną karę finansową.

Komentarze