Krach na krypto? Wolumen stablecoin bije rekordy!

12 312

Stablecoiny znalazły się w centrum uwagi ze względu na ich różne zastosowania i rolę w trwającym krachu na rynku kryptowalut. Rozwój stablecoinów w społeczności kryptowalut jest podkreślany przez wolumen, który osiąga nowe kamienie milowe.

Według danych CoinMetrics – od sierpnia 2022 r., wolumen stablecoin osiągnął prawie bilion dolarów po odnotowaniu stałego wzrostu w ciągu ostatnich dwóch lat.

Źródło: CoinMetrics

Rosnąca popularność stablecoin

Wzrost wolumenu idzie w parze z popularnością stablecoinów. Pozytywne nastawienie dla stablecoinów promuje opiekun platformy WeTrust Patrick Long, który podkreśla, że wyróżniają się one całorocznym użytkowaniem.

Początkowo użycie stablecoinów w sektorze kryptowalut było związane z działaniem jako bezpieczna przystań w przypadku zwiększonej zmienności. Jednak od tego czasu liczba przypadków użycia wzrosła, zwłaszcza wraz z rosnącą popularnością aplikacji do zdecentralizowanych finansów (DeFi).

Warto przypomnieć, że giełda kryptowalut Binance ogłosiła plany usunięcia dostępu do trzech stablecoinów, które konkurują z ich własnym, nazwanym Binance USD (BUSD). Od 29 września giełda automatycznie zamieni posiadane przez użytkowników monety USD (USDC), dolary (USDP) i prawdziwe USD (TUSD) na BUSD.

Czym są tak właściwie Stablecoiny?

Jest to cyfrowa waluta prywatna (token), powiązana z aktywem rezerwowym, którym obecnie najczęściej jest dolar amerykański. Stablecoiny – jak sama nazwa wskazuje – starają się być stabilne, mieć stabilne notowania, czyli powinny wynosić wartość równą lub bliską 1 USD. Czasami jednak są wahania i dany Stablecoin może wynosić lekko powyżej lub poniżej 1 USD.

Najpopularniejszymi Stablecoinami są:

Tether (USDT) – Najstarszy stablecoin (powstał pod koniec 2014 r.), powiązany z giełdą Bitfinex (jego projektantami byli Brock Pierce, Reeve Collins i Craig Sellars). Jest to również najpopularniejszy stablecoin, ale wobec jego polityki zabezpieczania podaży monet aktywami pojawiają się liczne uwagi i wątpliwości.

Binance USD (BUSD) to stabilna moneta oparta na USD 1:1 wyemitowana przez Binance (we współpracy z Paxos), zatwierdzona i regulowana przez Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork (NYDFS).

USD Coin (USDC) – Jest to stablecoin stworzony przez giełdę Coinbase, w pełni zabezpieczony (aktywem rezerwowym jest głównie USD) i wymienialny na dolara amerykańskiego w stosunku jeden do jednego za pośrednictwem platform, takich jak Coinbase i Circle. Działa on na łańcuchu bloków Ethereum.

Tether (USDT) cały czas przoduje w klasyfikacji według kapitalizacji rynkowej, wyprzedzając USDC oraz BUSD.

Źródło: CoinMarketCap

Tekst powstał na podstawie publikacji:

https://finbold.com/what-crypto-winter-global-stablecoin-monthly-trading-volume-hits-an-all-time-record/

Może Cię zainteresuje:

Komentarze