KPMG: kryptowaluty nie są jeszcze środkiem teuzaryzacyjnym

1 412
Bitcoina i innych wirtualnych walut nie możemy jeszcze nazwać środkiem przechowywania wartości (store of value) – wynika z raportu KPMG. Analitycy z firmy należącej do Wielkiej Czwórki uważają, że przed kryptowalutami jeszcze długa droga, aby stać się alternatywą dla pieniądza fiducjarnego.

bitcoin, kryptowaluty, KPMG, fiat

Według raportu “Institutionalization of Cryptoassets” kryptoaktywa takie jak np. bitcoin nie mogą być używane jako środek wymiany czy przechowywania wartości. Głównymi powodami takiego stanowiska jest powszechny brak zaufania do kryptowalut oraz niska skalowalność tego rozwiązania. Analitycy sugerują, że cyfrowe waluty muszą przejść proces instytucjonalizacji, aby mogły pełnić funkcje pieniędzy. Constance Hunter, główny ekonomista KPMG, stwierdził, że:

Większe uczestnictwo szerokiego ekosystemu usług finansowych wesprze budowanie zaufania i zapewni [odpowiednią] skalę dla stokenizowanej gospodarki. Pomoże to krypto rynkowi rosnąć i dojrzewać.

Instytucjonalizację możemy zdefiniować jako zakrojony na szeroką skalę udział firm FinTechowych, banków, instytucji płatniczych, giełd, brokerów i innych jednostek w rynku. Zaangażowanie dużych instytucji w środowisko kryptowalut może potwierdzić ich potencjał w likwidowaniu niewydolności światowego systemu gospodarczego. W tym momencie rynek wirtualnych walut napędzany jest inwestycjami spekulacyjnymi na poziomie detalicznym. Inwestorzy prywatni skupiają się bardziej na możliwościach rozwoju samych kryptowalut i technologii blockchain niż konkretnych produktów za nimi idących. Skutkuje to lokowaniem kapitału w projekty wyróżniające się bardzo dużym ryzykiem oraz działające na nieuregulowanym rynku. Wprowadzenie regulacji jest jednym z największych wyzwań dotyczących cyfrowych walut.

KPMG, bitcoin, kryptowaluty

Według Coinbase, współautora raportu, rynek kryptowalut przejdzie od fazy „spekulacyjnej” do „zinstytucjonalizowanej”, jeśli zaadoptują go największe instytucje finansowe. Firma przygotowuje już platformy, dzięki którym „duzi gracze” będą mogli sobie na to pozwolić.

Instytucje finansowe mają inne wymagania niż prywatni inwestorzy (…) muszą skupiać się na przestrzeganiu zasad, transparentności i podleganiu systemom rządowym, aby używać i dokonywać transakcji kryptowalutami w sposób bezpieczny i komfortowy.

Świetlana przyszłość

Pomimo wyzwań czekających na kryptowaluty, KPMG przewiduje dla nich świetlaną przyszłość. Według raportu, stosowanie cyfrowych walut stanie się za jakiś czas standardem. Oczywiście będzie to możliwe pod warunkiem, że instytucjom finansowym uda się wpasować w ich środowisko. Mowa tu o podatkach, bezpieczeństwie, audycie finansowym i aktualizacjach oprogramowań (czyli hard forkach).

Komentarze