Korelacja Bitcoina ze złotem. Będzie kolejny wystrzał cenowy?

Czy Bitcoin ma korelacje ze złotem i DXY?

Popularny trader i komentator rynku TechDev przedstawił swoje spojrzenie na docelową cenę BTC, która może być powiązaną z XAU/USD, czyli złotem oraz indeksem dolara amerykańskiego (DXY).

Czym jest DXY?

DXY porównuje wartość dolara amerykańskiego w zestawieniu z innymi walutami, uznawanymi za najważniejsze dla rynków finansowych świata. Podobnie jak indeksy giełdowe (NYSE, Dow Jones) odzwierciedla on również siłę amerykańskiej gospodarki. Odczytać z wykresu DXY można wiele, gdyż zachowania ceny indeksu mają odzwierciedlenie na innych walutach i aktywach.

TechDev przedstawił swoje prognozy, które są bardzo optymistyczne. Uważa, że Bitcoin może nawet przekroczyć granicę 50 000 USD. Na wykresie porównał Bitcoina ze złotem w stosunku do indeksu dolara amerykańskiego (DXY). Metal szlachetny, jak zasugerował TechDev, kontynuując poprzednie ruchy, może być przewodnikiem dla Bitcoina na przyszłą hossę.

Źródło: Twitter TechDev

Nie da się ukryć, że korelacja między złotem a Bitcoinem jest na ten moment spora. Bitcoin wraz ze złotem notuje odwrotną wręcz korelację z dolarem. Po pierwszym spojrzeniu na wykres złota jak i Bitcoina, nie widać szczególnych podobieństw, jednak są momenty, w których te aktywa reagują bardzo podobnie. Istotny wpływ na cenę tych aktywów ma zdecydowanie polityka monetarna FED. Można zauważyć pewną tendencję, gdy dolar jest silny to złoto i Bitcoin spadają oraz na odwrót. Są oczywiście wyjątki takie jak bankructwo FTX, które spowodowało, że kryptowaluty po prostu nie mogły rosnąć, pomimo tego, że dolar się osłabiał i złoto z tego „korzystało”.

Pozytywne nastawienie inwestorów

Czy cena BTC faktycznie może osiągnąć niedługo 50 000 USD?

Wygląda na to, że wraz z napływem optymizmu wśród inwestorów pojawiają się różne predykcje. Technicznie patrząc, niemożliwe jest ocenienie kiedy i czy uda się Bitcoinowi osiągnąć w tym roku 50 000 USD. Na ten moment warto pamiętać, że rynek niedźwiedzi jeszcze się prawdopodobnie nie zakończył i dopiero powrót ceny ponad 25 000$ oraz 30 000$ dałoby większe przesłanki na zmianę globalnego trendu.

Nastawienie inwestorów jest jednak zdecydowanie lepsze niż w ostatnich miesiącach, co szczególnie pokazuje indeks Fear & Greed ze strony Alternative. Pokazuje on obecnie poziom neutralny, jednak bliżej jest nawet do poziomu chciwości inwestorów, niż do strachu na rynku. Jest jednak bardzo popularne stwierdzenie „Buy the fear, sell the greed”, które mówi o tym aby kupować kiedy inni się boją a sprzedawać kiedy inni są chciwi.

Źródło: https://alternative.me/crypto/fear-and-greed-index/

Powyższy tekst nie jest w żadnym wypadku poradą inwestycyjną a jedynie subiektywną analizą i poglądem autora.

Może Cię zainteresuje: Analiza rynku Forex: USD/JPY, GBP/USD, EUR/AUD, EUR/PLN, GBP/JPY

Komentarze