Koreańskie konta nadal anonimowe, ale zagrożone

601

Niedawno rząd koreański wprowadził nowe regulacje dotyczące posiadania kont na giełdach wymiany kryptowalut. Skutek jednak jest dość słaby, ponieważ tylko niewielka ich część została zweryfikowana przez użytkowników.

Okazuje się że tylko 8% kont posiada informacje o właścicielu. Tydzień po wprowadzeniu nowego prawa, koreański banki odnotowały taką liczbę weryfikacji. Łącznie rachunków jest ponad 1,7 mln natomiast weryfikacji poddało się około 140 tys.  Wszelkie wpłaty i wypłaty poprzez walutę FIAT w sposób anonimowy są zatem niemożliwe (jedynie jest to możliwe między parami kryptowalut). Przyczynę takiego stanu rzeczy wykazano w ostatnim dołku rynku i powstrzymaniu konwersji z anonimowego konta na realne przez traderów.

Korea Południowa jednak nie tylko „żyje” tematem anonimowości kupców ale też ostatnią kradzieżą z kont dokonaną przez północnych sąsiadów. Kim Byung-kee, członek parlamentarnej komisji wywiadowczej Korei Południowej, przedstawił szokujące odkrycie, że Korea Północna jest twórcą wiadomości email, które wyłudzały adresy kont oraz wykradały tokeny z giełd kryptowalut. Wywiad również ustalił, że koreańscy sąsiedzi będą dalej kontynuować ataki. Nie przekazano natomiast informacji jakie podmioty zostały ofiarami tych działań. Wartość ukradzionych środków wynosi w okolicach jednego miliarda wonów południowokoreańskich.

Koreański rząd w ostatnim czasie był tematem wielu wiadomości, ze względu na rzekome plany zakazu obrotu kryptowalutami. Wszystkie te doniesienia zostały zdementowane przez ministra finansów Korei Południowej a nawet zmieniono narrację mówiąc o pozytywnych aspektach blockchaina i kryptowalut o czym pisaliśmy w ostatnim czasie. Koreańczycy ograniczyli zatem regulacje tylko do podmiotów wymiany walut tradycyjnych na cyfrowe, które wprowadzono w końcu stycznia 2018. Przypomnijmy także, że kradzieże kryptowalut dotyczyły nie tylko konkretnego kraju ale również sieci jak NEM czy Ethereum. Koreańskie giełdy jak Bithump czy Coinone są jednymi z najbardziej znanych i obleganych platform wymiany. Sam kraj znajduje się w ścisłej czołówce pod względem wolumenu obrotu walutami cyfrowymi na Świecie. Na bieżąco będziemy informować o tym co się dzieje na półwyspie koreańskim i przypadkach związanych z rynkiem kryptowalut.

Komentarze