Kontrakty futures na Litecoin

źródło: pixabay.com
2 261

Crypto Facilities,  platforma do handlowania kryptowalutami, ogłosiła dziś wprowadzenie na rynek pierwszych regulowanych kontraktów futures na Litecoin-Dollar. Nowa umowa na instrumenty pochodne rozpocznie się w piątek 22 czerwca o godzinie 16:00 czasu brytyjskiego.

Kontrakt terminowy to nic innego jak umowa pomiędzy dwiema stronami: kupującym kontrakt (pozycja długa) i sprzedającym kontrakt (pozycja krótka), na zakup i sprzedaż określonych aktywów w przyszłości, po określonej cenie. Kontrakty futures są wystandaryzowane a handel nimi odbywa się wyłącznie na giełdach terminowych, które bardzo precyzyjnie określają parametry każdego kontraktu, jak również rozliczenie powstałych należności i zobowiązań.

Nowe kontrakty denominowane w dolarach amerykańskich będą oferować zarówno długie, jak i krótkie terminy zawierania transakcji. Kontrakty można zawierać w z terminami zapadalności w okresie tygodniowym, miesięcznym i kwartalnym. W przeciwieństwie do już istniejących kontraktów terminowych na bitcoiny (BTC), nowe kontrakty będą miały zabezpieczenie bazowe w cyfrowej walucie LTC.

Możliwość zawierania kontraktów futures rozszerza ofertę instrumentów pochodnych Crypto Facilities, która obecnie obejmuje kontrakty terminowe typu Bitcoin, Ripple i Ethereum. Crypto Facilities  to platforma do handlowania kryptowalutami dla profesjonalistów, oferująca osobom prywatnym i instytucjom regulowany, przejrzysty i bezpieczny handel całą dobę, przez cały rok.

Charlie Lee, twórca Litecoin, powiedział:

„Futures Litecoin otworzy handel LTC dla większej liczby inwestorów instytucjonalnych. To zwiększy płynność Litecoin i ułatwi ludziom wchodzenie i wychodzenie z Litecoin. „

Timo Schlaefer, Dyrektor Generalny Crypto Facilities, powiedział:

„Cieszymy się, że możemy rozpocząć futures na Litecoin, jednej z najpopularniejszych kryptowalut. Istnieje silny popyt klientów na ten produkt i uważamy, że nasze kontrakty terminowe typu LTC-Dollar zwiększą przejrzystość cen, płynność i wydajność na rynkach kryptowalut. Ponieważ aktywa cyfrowe będą nadal rosły, spodziewamy się, że na rynek wejdzie większa liczba inwestorów instytucjonalnych. „

Kontrakty futures na kryptowalutach wzbudziły w tym miesiącu wiele kontrowersji, a Tom Lee przypisał Bitcoinowi „bolesną” słabość cenową i „znaczną zmienność” w momencie wygaśnięcia kontraktów futures na CBOE.

Kontrowersje związane z Tether i kontrakty futures

Dokument badawczy opublikowany 13 czerwca 2018 r. przez naukowców z University of Texas zarzucił, że wzorce transakcji wskazują, że Tether (USDT)  jest używany „w celu zapewnienia wsparcia cenowego i manipulowania cenami”, sztucznie obniżając cenę Bitcoina, aby maksymalizować krótkoterminowe zyski z kontraktów futures.

W tym miesiącu pojawiły się kolejne raporty sugerujące, że amerykańska komisja handlu towarami futures (CFTC) badała główne giełdy krytpowalutowe w USA w ramach własnego dochodzenia w sprawie możliwej manipulacji cenami na rynkach kontraktów terminowych typu Bitcoin.

Komentarze