Koniec z PCC raz na zawsze? | Handel kryptowalutami

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy mającej na celu zniesienie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) za zakup bądź zamianę waluty wirtualnej.

Tony absurdu – handel kryptowalutami

Pamiętacie sytuację związaną z kryptowalutami i podatkiem PCC w ubiegłym roku w Polsce? Absurdalność tego wydarzenia polegała na nieuregulowanym systemie prawnym, co zmuszało traderów do rozliczania się z każdej pojedynczej transakcji na giełdzie.

Jak wiemy, takich transakcji dokonuje się kilka, kilkanaście, a nawet kilkaset razy dziennie, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z botami. Wiązało się to z dostarczeniem fiskusowi deklaracji rozliczenia podatku PCC od każdej pojedynczej transakcji. Każda taka deklaracja równa się kartce, a nawet i dwóm kartkom papieru A4. Przy rocznym rozliczeniu, a czasami i przy dziennym stworzyłoby to stosy, tony papieru dostarczanego do urzędu ciężarówkami i na taczkach.

Czym ten cały precedens się zakończył?

Protest pod Ministerstwem Finansów – kwiecień 2018 r.

W końcu społeczność kryptowalut wywalczyła zaniechanie poboru podatku PCC od kupna bądź zamiany waluty wirtualnej. Niestety do czasu.

PCC tymczasem

Zaniechanie poboru podatku PCC od handlu kryptowalutami, które weszło w życie 13 lipca 2018 r., obowiązuje tylko do 31 grudnia 2019 roku. Zastosowano wtedy rozwiązanie tymczasowe.

Dziś jednak w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znajdziemy projekt ustawy UD565, która zakłada zwolnienie z podatku zakupu i zamiany walut wirtualnych od 1 stycznia 2020 roku.

Jeżeli projekt ustawy dobiegnie końca, a jest na to czas do końca września, to ustawa powinna wejść w życie do końca 2019 r. Dzięki temu rozwiązaniu tony papieru w formie deklaracji PCC pozostaną nienaruszone. Wydaje się, że już na zawsze, terminu obowiązywania ustawy bowiem nie określono.

UD565 – projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

O handel kryptowalutami i zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu już nie musimy się martwić. Miejmy tylko nadzieję, że uda się ustanowić projekt do końca bieżącego roku, żeby to znów nie musieć protestować. 😎

Prawo a kryptowaluty.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze