Komisja blockchain na Sri Lance

3 109

Nowa komisja, która została powołana na Sri Lance, zajmie się wdrożeniem rozwiązań związanych z blockchainem i górnictwem.

Tym samym Sri Lanka stała się kolejnym krajem, którego rząd zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie wiążą się z kopaniem kryptowalut.

Komisja odpowiedzialna za wdrożenie blockchain

Według informacji przekazanych przez dyrektora generalnego Departamentu Informacji Rządowej Mohana Samaranayake, władze Sri Lanki chcą przyciągnąć do kraju inwestorów działających w branży blockchain. Rząd chce również zwiększyć zainteresowanie inicjatywami związanymi z kryptowalutami.

Na razie ustalono, że potrzebne jest opracowanie nowoczesnego systemu cyfrowej bankowości, który będzie można zintegrować z technologią kopania kryptowalut oraz blockchainem. Dzięki temu Sri Lanka będzie traktowana przez globalnych partnerów na równi z innymi nowoczesnymi krajami.

Przeanalizowanie rozwiązań stosowanych w innych krajach

Komisja zajmie się nie tylko wdrożeniem blockchain i rozwiązań niezbędnych do tego, aby można było zachęcić inwestorów do kopania kryptowalut, ale również przyjrzy się podobnym przepisom i regulacjom w innych krajach (pod lupę trafią między innymi Dubaj, Singapur, Malezja i Filipiny), co pozwoli opracować odpowiednie wytyczne dla Sri Lanki.

„This committee will be mandated to study the regulations and initiatives of other countries such as Dubai, Malaysia, Philippines, EU and Singapore, etc., and propose a suitable framework for Sri Lanka”.

Członkowie nowej komisji do spraw kryptowalut

W skład powołanej komisji wchodzi ośmiu członków:

  • Dharmasri Kumarathunge (dyrektor Banku Centralnego Sri Lanki),
  • Rajeeva Bandaranaike (CEO Giełdy Papierów Wartościowych w Kolombo),
  • Sandun Hapugoda (reprezentant Mastercard),
  • Sujeewa Mudalige (członek PricewaterhouseCoopers, czyli globalnej sieci przedsiębiorstw, które oferują usługi doradcze i księgowe),
  • przedstawiciel SLCERT (zespołu reagującego na zagrożenia komputerowe),
  • członek Departamentu Informacji Rządowej,
  • przedstawiciel Agencji Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (ICTA),
  • reprezentant Rady Prezydenta.

Stałe monitorowanie regulacji i rozwiązań wdrażanych w innych krajach pozwoli na bieżąco dostosowywać przepisy związane z blockchainem i kopaniem kryptowalut na Sri Lance. Ułatwi to również dostosowywanie obowiązującego prawa do najnowszych wytycznych związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy.

Komentarze