Kolejny Hard Fork Bitcoin Cash | Komu to potrzebne?

2 796
Dziś po południu sieć Bitcoin Cash przejdzie znaczącą aktualizację protokołu, hard fork. Głównym skutkiem uaktualnienia protokołu będą podpisy Schnorra, które niosą za sobą kilka ciekawych rozwiązań odnośnie do skalowalności sieci. Łańcuch BCH nie podzieli się, a to oznacza, że nie pojawi się żadna nowa kryptowaluta, na której potencjalnie można byłoby zarobić.Hard Fork Bitcoin Cash

Nowa aktualizacja protokołu Bitcoin Cash, a właściwie to hard fork nastąpi dziś o godzinie 14:00, według oficjalnego licznika. Niestety niektórzy odczują zawód, jeśli powiem, że nie zostanie wygenerowana, najprawdopodobniej (wszystko może się zdarzyć) żadna nowa wirtualna waluta. Za darmowe monety, tym razem przyjdzie nam podziękować.

Powodem, dla którego przeprowadzona zostanie dzisiejsza aktualizacja protokołu, jest chęć ulepszenia, zwiększenia efektywności sieci, przede wszystkim poprzez wprowadzenie podpisów Schnorra. Nie zagłębiając się w meandra protokołu i technikaliów, hard fork przyniesie nam:

  • Zwiększone bezpieczeństwo – podpisy Schnorra teoretycznie zapewnią większe bezpieczeństwo pod względem przeprowadzania transakcji w sieci BCH.
  • Zwiększoną prywatność – smart contracts będą o wiele bardziej prywatne i multisignature, użytkownicy również mają doznać więcej prywatności.
  • Szybsze transakcjepodpisy Schnorra (ang. Schnorr Signatures) zajmują mniej miejsca w transakcjach, co sprawia, że są one weryfikowane szybciej, a sieć staje się bardziej efektywna.


Podpisy Schnorra są alternatywą, innym sposobem podpisywania transakcji, w tym przypadku w sieci Bitcoin Cash.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej na temat podpisów Schnorra, koniecznie zajrzyjcie do specjalnie w tym celu opracowanego przez nas artykułu: “Co to są podpisy Schnorra? | Prywatność w sieci Bitcoin”.

Komu to potrzebne?

Podpisy Schnorra to jedno z rozwiązań pozwalających na zwiększenie skalowalności sieci blockchain, ale czy spełni swoją funkcję? Czy podpisy Schnorra rzeczywiście są rozwiązaniem, którego potrzebujemy? Tego dowiemy się już wkrótce, nie mniej jednak Bitcoin Cash eksperymentuje i to mu się chwali.

Hard fork Bitcoin Cash przynosi nam jeszcze jedną, wyraźnie zaakcentowaną zmianę, a mianowicie “Allow Segwit recovery”, więcej dowiecie się tutaj.

Ponadto warto wspomnieć o kursie cenowym BCH, który również odnotowuje duże wzrosty ostatnimi czasy. Ponad 30% w ciągu ostatnich 30 dni. Dziś BCH plasuje się w okolicach 400 dolarów, natomiast zaledwie 2 tygodnie temu było to ok. $240 (około 920 PLN).Co więcej, wiedzieliście, co się okazało? Prawda wyszła na jaw. Wszyscy, którzy myśleli, że to Bitcoin jest systemem elektronicznej gotówki P2P był przez cały ten czas w błędzie. Sami spójrzcie: 😉

Komentarze