Kolejna polska giełda na liście ostrzeżeń publicznych KNF

582

Komisja Nadzoru Finansowego przystąpiła do wzmożonej pracy w sprawdzaniu polskich giełd kryptowalut. Po wczorajszej informacji o wpisaniu BitBay na listę ostrzeżeń publicznych KNF pojawiła się tam inna polska giełda – Abucoins.

Jak donosi oficjalny komunikat KNF, firma dostała zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego). Komisja Nadzoru Finansowego złożyła zawiadomienie ws. Abucoins sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

https://www.knf.gov.pl/en/

Komunikat zarządu Abucoins o zaistniałej sytuacji:

Szanowni Państwo,

Z zaskoczeniem przyjęliśmy informację o wpisaniu naszej spółki na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Działamy zgodnie z prawem i dbamy o bezpieczeństwo naszych użytkowników.

Wpis na listę nie wpływa na naszą bieżącą działalność. Procedura ta oznacza jedynie, że Komisja Nadzoru Finansowego podjęła działania wyjaśniające w stosunku do spółki. Nie dotyczą one bezpieczeństwa funduszy naszych użytkowników czy narażenia ich na ryzyko.
Przypominamy, że wdrożyliśmy wewnętrzną politykę przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) oraz program identyfikacji użytkownika (KYC), aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników.

Chcemy jak najszybciej wyjaśnić sprawę i będziemy ściśle współpracować z Komisją Nadzoru Finansowego. Deklarujemy gotowość do przedstawienia wszelkich wyjaśnień i informacji umożliwiających rozwianie wątpliwości odnośnie działalności naszej firmy.

Zespół Abucoins

Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych art.  150. 1. Kto prowadzi działalność w  zakresie świadczenia usług płatniczych, nie będąc dostawcą, podlega grzywnie do 5 000 000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne

Atak ze strony państwa?

Eksperci KNF wzięli się do ostrej analizy regulaminów polskich giełd. Wnioskiem z tych analiz może być to, że przepisy finansowe są łamane, ale to na razie tylko czyste przypuszczenia. Ostatnie doniesienia stają się coraz bardziej poważne, nie wiemy jak sprawa zostanie wyjaśniona. Ofensywa ze strony państwa zaczęła się od cofnięcia patronatu dla Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain przez Ministerstwo Cyfryzacji, ale również zabranie głosu przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Czy inwestorzy powinni się bać?

Tak jak pisaliśmy w związku z umieszczeniem BitBay na liście oskarżeń publicznych.  Sytuacja stała się napięta, ale użytkownicy giełdy nie powinni się obawiać. Środki, które inwestują nie znikną z ich kont, ponieważ giełda została jedynie posądzone o popełnienie przestępstwa – tak jak BitBay. Możemy się tylko domyślać, jakie kroki podejmą instytucje państwowe w związku z tak nagłym wkroczeniem w rynek kryptowalut.

Wszystkie ważne informacje dotyczące zmian ws. Abucoins i BitBay będziemy publikować na naszej stronie.

 

Komentarze