Kobiety w świecie kryptowalut 🌹

Dziś jest wyjątkowy dzień. To dzień, w którym oczy całego świata zwrócone są ku czci płci pięknej i jej poczynaniom. Z okazji tego dnia, chcielibyśmy przybliżyć Wam parę kobiecych inicjatyw z naszego rodzimego polskiego rynku blockchain i kryptowalut, a także przedstawić najbardziej wpływowe bądź rozpoznawalne kobiety z branży w Polsce i z zagranicy.Dzień Kobiet

Dzisiejsze Święto Kobiet jest 99, a w zasadzie, według źródeł, 100 rocznicą obchodu tego szczególnego dnia, gdzie wyrażamy swój szacunek wobec ofiar w walce o równouprawnienie kobiet.

Niebywałe jest, że zaledwie 100 lat temu kobiety musiały walczyć o swoje prawa, dziś jest to nie do pomyślenia. Świetnie ilustruje tę walkę zdjęcie sufrażystek w Krakowie podczas obchodów, dopiero drugiego Dnia Kobiet, w roku 1911.Historia Międzynarodowego Dnia Kobiet jest niezwykle rozległa i naznaczona wieloma bojami, jednakże w tym artykule zajmiemy się teraźniejszością. Pierwsza rzecz, na którą zwróciliśmy uwagę przy opracowywaniu materiału na temat Dnia Kobiet i dziewczyn z branży to Blockchain Girls.

Blockchain Girls

Blockchain Girls to projekt zrzeszający kobiety, dziewczyny zainteresowane technologią blockchain i kryptowalutami w Polsce. Projekt ma charakter edukacyjny i jest organizowany w formie spotkań, meetupów dla kobiet. Naturalnie, drzwi dla zainteresowanych rozwojem mężczyzn są również otwarte 😉Inicjatywa ta działa pod stowarzyszeniem Blockchain Polska, sponsorem owych spotkań jest Oracle, a patronem medialnym I Love Crypto. Spotkania podzielone są na dwie części: pierwsza to prelekcje, a druga część to warsztaty, praktyczne zastosowania technologii.Zapytaliśmy jednej z inicjatorek i prowadzących, Pauliny Paprzyckiej, czym właściwie zajmuje się Blockchain Girls:

Blockchain Girls to inicjatywa, której celem jest edukacja od podstaw kobiet w zakresie technologii blockchain i kryptowalut.


Organizujemy darmowe meetupy, na których w swobodnej atmosferze dzielimy się wiedzą. To miejsca, w których nie ma „głupich pytań”. Chcemy, by dziewczyny wyciągały z wydarzeń coś więcej niż teorię, stawiamy więc nacisk na praktyczne aspekty i case studies, dlatego druga część spotkań ma zawsze charakter warsztatowy. Ważny jest też dla nas networking, wymiana wiedzy pomiędzy uczestniczkami, co robimy również poprzez grupę na Facebooku Blockchain Girls Team.


Paulina podkreśla, że “Blockchain Girls to nie tylko wydarzenia, ale przede wszystkim społeczność kobiet otwartych na wiedzę i nowe technologie,”. Łączymy kobiety z branży otwarte, by dzielić się swoim doświadczeniem z tymi kobietami, które robią pierwsze kroki w zakresie technologii lub chcą uzupełnić wiedzę – dodaje Paulina.


Blockchain Girls to świetna inicjatywa, spotkania odbywają się, jak na razie w Poznaniu, ale w planach są edycje również w innych miastach. Mamy nadzieję, że projekt będzie trwał tak długo, jak Dzień Kobiet.

Warto dodać, że powstał także specjalny token Girl Power na blockchainie Ethereum.

Szpilki na Bitcoinie

Drugi projekt, który chcielibyśmy podkreślić to Szpilki na Bitcoinie, seria wywiadów prowadzona przez Mike’a z kobietami z polskiej branży blockchain.

Na kanale Mike Satoshi (YouTube) znajdziemy blisko 10 wywiadów z takimi kobietami jak: Zuzanna Umińska, Olga Brzeżecka, Margola Lee, Sonia Targosz, CryptoDaria, Emilia Martyszko, Paulina Paprzycka, Aleksandra Kopeć czy Christina Kucińska.Wiele z tych Pań na pewno znacie, poniżej szczególniej przedstawiamy ich sylwetki.

Najbardziej wpływowe kobiety w branży blockchain w Polsce

W polskim środowisku kryptowalutowym działa wiele wpływowych kobiet, pragniemy wyróżnić te najbardziej wpływowe czy też rozpoznawalne. Kolejność przypadkowa.

Anna Streżyńska

Minister Cyfryzacji w latach 2015-2018, obecnie Prezes Zarządu MC2 Innovations. Przez wiele lat sprawowała stanowiska administracyjne w branży telekomunikacyjnej, cyfrowej i internetowej. Pani Anna jest odpowiedzialna za wiele różnych projektów, rozwoju spółek i została uhonorowana np. nagrodą  Andrzeja Bączkowskiego za walkę z monopolem Telekomunikacji Polskiej. Od wielu lat angażuje się w działalności blockchainowe, bierze udział w konferencjach, a teraz pracuje nad mDokumentami w smartfonach.Marcelina Szwed-Ziemichód

Doradca podatkowy i adwokat, znana z przedstawiania w prosty i przejrzysty sposób zagadnień prawnych związanych z kryptowalutami i ICO. Marcelina trudzi się podatkami i prawem już od biegło 10 lat, także w sektorze IT, GameDevu, mediów, energetyki czy nieruchomości.   Zoe Adamovicz

Założycielka i CEO projektu Neufund, który para się tokenizacją realnej wartości w security tokens. Aktywnie doradza niemieckim i maltańskim rządom w zakresie regulacji rejestrów rozproszonych, DLT. Okazjonalnie inwestor typu Angel, a przez Forbesa (2018) została nazwana jedną z kobiet TOP 50 w branży technologicznej.Zuzanna Umińska

Doradca podatkowy, o którym głośno od czasów 2017 roku, kiedy to kryptowaluty wskoczyły na nowy poziom rozwoju. Działa w zespole Profit Plus, który zajmuje się doradztwem i aspektami prawnymi w takich tematach jak kryptowaluty, RODO, zmiany w przedsiębiorstwach, optymalizacja kosztów czy wsparcie biznesowe.Olga Brzeżecka

Wiceprezes zarządu stowarzyszenia Blockchain Polska, jedna z organizatorek Blockchain Girls, Blockchain Business i redaktorka magazynu I Love Crypto.Sonia Targosz

Przedsiębiorca, CEO i założycielka Fiat Based Token i Wicked Crypto Meetup. Pracowała w sektorze finansowym w Londynie, po czym w 2014 roku przebranżowiła się na blockchain i kryptowaluty.


Daria Gaca

Znana też pod pseudonimem CryptoDaria. Entuzjasta, analityk rynku kryptowalut i ICO. Audytor i doradca dla projektów ICO. Działacz społeczny na rzecz krypto, ICO i technologii blockchain w Polsce.


Emilia Martyszko

Pasjonat i edukator w zakresie kryptowalut i blockchaina. W social mediach prowadzi takie kanały jak “Szpilki na dwóch kółkach” (Instagram) czy “Szpilki Na Blockchainie” (Grupa Facebook).Paulina Paprzycka

Założycielka Blockchain Girls, IT Project Manager w Trifinity.io, firmie, która zajmuje się tworzeniem rozwiązań, oprogramowania w zakresie blockchaina. Ponadto jedyna kobieta w zespole Pacific, kryptowalutowego systemu płatności. Paulina jest również członkiem Stowarzyszenia Blockchain Polska.Najbardziej wpływowe kobiety w branży blockchain ze świata

Wyjdźmy teraz poza granice naszego kraju i przyjrzyjmy się kobietom z branży blockchainowej na świecie.

Elizabeth Stark

Edukator i przedsiębiorca blockchainowy, współpracowała z takimi firmami jak Mozilla czy Google. Jest profesorem na Uniwersytecie Stanforda i Yale w Stanach Zjednoczonych, gdzie naucza o sieciach P2P, otwartoźródłowym oprogramowaniu i prywatności w technologii. Obecnie, założycielka Lightning Labs i aktywna członkini społeczności bitcoinowej, na Twitterze zgromadziła blisko 100 000 fanów.


Sally Eaves

CTO MindFit, CIO Intrapreneur International. Sally jest członkinią i doradczynią wielu projektów blockchainowych, jest doświadczonym prelegentem i ma na koncie ponad 60 publikacji na temat technologii i edukacji.Laura Shin

Jest niezależną krypto dziennikarką i gospodarzem podcastu Unchained Big Ideas from the World’s of Blockchain and Cryptocurrency. Kiedyś była starszą redaktorką artykułów kryptowalutowych w Forbes. Dziś jest jednym z największych ekspertów w dziedzinie kryptowalut, a na pewno najbardziej wpływową, z ponad 100 tys. obserwujących na Twitterze.Kobiety w branży blockchain

W naszym środowisku kluczową rolę odgrywa jeszcze więcej kobiet, zwłaszcza za granicą. Choć wiele z nich nie udziela się w social mediach, to bardzo dziękujemy im za ich pracę i z góry przepraszamy, że nie wymieniono ich nazwisk powyżej.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o kobietach w świecie kryptowalut to zajrzyjcie tutaj bądź na portal Coin Rivet, który opracował specjalną sekcję przeznaczoną tylko kobietom w tej branży.

Na koniec, życzenia…

Drogie Panie, żony, dziewczyny, matki życzymy Wam z całego serca dobrego i godnego życia, satysfakcji i spełnienia waszych najskrytszych pragnień, zachcianek i marzeń.

Kobietom z naszego środowiska z kolei pragniemy podziękować za edukację i swój nieoceniony wkład w budowę społeczności kryptowalutowej w Polsce. Dziękujemy! – zespół BitHub.

Komentarze