Kim jesteśmy jako społeczność Bitcoina? | Demografia bitcoinowa

2 132
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego społeczność Bitcoina przyciąga takich ludzi, a nie innych? Dlaczego serwisy randkowe są tak popularne wśród społeczności? Dlaczego to właśnie Wy znaleźliście się w tym środowisku, co Was przyciągnęło? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym tekście, opracowanym przy pomocy demografii. Dane na temat płci, wieku, zainteresowań, powiązań, a i również bardziej technicznych aspektów, takich jak urządzenia czy przeglądarki użytkowane wśród społeczności.Demografia bitcoinowa

Społeczność Bitcoina to niewątpliwe skomplikowana sprawa. Ludzie są różni i pochodzą z przeróżnych środowisk, interesują się zupełnie odmiennymi dziedzinami nauki, technologii czy polityki. W erze cyfrowej jednak możemy wykryć pewne zależności i tendencje występujące pomiędzy członkami społeczności i temu przyjrzymy się dziś.

Z pomocą nadchodzi portal coin.dance, z którego nieprzerwanie korzystamy i czerpiemy ogrom wiedzy, głównie liczby i wykresy. Ostatnim artykułem, w którym wykorzystaliśmy statystyki coin.dance był tekst p.t. “Co z tymi Bitcoinami?”, dziś jednak zajmiemy się społecznością Bitcoina i jej zaangażowaniem. Statystyki są wspierane również przez Google Analytics.

Gdybyście mieli jakieś wątpliwości wobec okładki tego artykułu to wiedzcie, że pochodzi ono z konferencji 10 lat Bitcoina, którą zorganizowaliśmy w styczniu tego roku. Więcej na ten temat, jak i galerię zdjęć znajdziecie w tym miejscu.

Płeć

Zacznijmy od podstaw, określmy kim właściwie jest społeczność Bitcoina pod względem płci i wieku.

Według pierwszego wykresu płeć piękna to tylko jedna dziesiąta tortu społecznościowego składającego się z ponad 90% z mężczyzn. Dlaczego kobiety nie angażują się bardziej w rozwój Bitcoina? Najlepiej będzie, jak sami odpowiecie  na to pytanie, choć możemy przypuszczać, że powodem jest wczesna faza rozwoju technologii, a zatem ścisłe umysły, których, jak mniemam, wśród kobiet nie brakuje, odgrywają obecnie najważniejszą rolę.Ponadto warto napomknąć o kobietach w świecie kryptowalut, które są absolutnie wyjątkowe, i których również nie brakuje w Polsce. Ku chwale płci pięknej w branży, opracowaliśmy specjalny artykuł na ten temat w Dzień Kobiet.

Wiek

Jeśli chodzi o wiek, co poniektórzy mogą czuć się zaskoczeni bowiem młodzi ludzie, których kwalifikuje w przedziale 18-24 nie są większością.

Młodzi ludzie to niecałe 9,5% społeczności Bitcoina i plasują się oni zaraz za osobami w przedziale wiekowym 45-54 lat. Największą grupą według demografii bitcoinowej to osoby w wieku 25-34 lat (blisko 50% społeczności) oraz wiek średni – 35-44 lata (28,5%).Najmniej liczną grupą z kolei to osoby w wieku 55+, niecałe 5% społeczności Bitcoina.

Zainteresowania

Następne ciekawe dane, jakie serwuje nam coin.dance to zainteresowania społeczności. Nie trudno zgadnąć, że na pierwszym miejscu z ponad 8-procentowym wynikiem plasują się usługi finansowe i inwestycyjne. Potem, co ciekawe mamy oprogramowanie: do projektowania (design software), animacji czy rysowania, tzn. w pewnym sensie branża kreatywna.Dalej obserwujemy tendencje zainteresowań społeczności również w obszarach usług finansowych, lecz tym razem bankowych. Z wynikiem 2,6-2,7% znajdziemy sprzęt elektroniczny, smartfony, komputery, akcesoria itd.

Powyższe dane mówią nam, co najciekawsze, że społeczność Bitcoina znacząco interesuje się serwisami randkowymi. Ostatnie trzy pozycje zajmują kolejno podróże, nieruchomości i oprogramowanie biznesowe.

Powiązania, czyli co łączy społeczność Bitcoina?

O zainteresowaniach już usłyszeliśmy, ale kim tak naprawdę jest społeczność Bitcoina? Co kochają, co ich łączy?

Na pierwszym miejscu zdecydowanie znajdziemy zapał do inwestycji, gorliwość i chciwość godnego zysku, w końcu co nas tu wszystkich przyciągnęło? 😉

Drugie i trzecie miejsce z kolei to zafascynowanie technologiami oraz, jak wynika z danych statystycznych – jesteśmy amatorami fotografii (6,6%) tzw. shutterbugs.Wyniki w granicach 5-6% wskazują, że jesteśmy miłośnikami filmów, telewizji, jak i jesteśmy uzależnieni od newsów i czytania na temat biznesu, ekonomii. Poniżej 4% znajdziemy uzależnienie od polityki, entuzjazm wobec technologii mobilnych oraz miłośnictwo muzyki i podróży. Oto jacy jesteśmy.

Technikalia

Ostatnie dwie tendencje społeczności, które pragnę przytoczyć to technika, poprzez którą komunikujemy się między sobą.

Pierwsza rzecz to rodzaj urządzenia, wedle poniższego wykresu angażująca się społeczność w 76% korzysta z komputera stacjonarnego (desktop). Na drugim miejscu zaś plasują się smartfony, nieco ponad 20% i na końcu tablety (3%).Ostatnia ciekawa zależność między nami, mówi o tym, że najczęściej, w 62,5% korzystamy z przeglądarki Chrome, m.in. dlatego że obsługuje wiele krypto rozszerzeń. Drugie miejsce (16,5%) zajmuje przeglądarka od Apple, świetnie zintegrowana z produktami firmy, czyli Safari. Trzecia najczęściej wykorzystywana przeglądarka nie jest żadną tajemnicą, to Mozilla Firefox.Na szarym końcu, z wynikami nieco ponad 1-procentowymi znajdziemy Internet Explorer, Opera, Edge, Android/Samsung Browser i inne.

Widzimy teraz wyraźnie, kim jest społeczność Bitcoina, co nas łączy i co nas pasjonuje. Powiedzcie zatem, w komentarzach poniżej, czy zgadzacie się z tymi statystykami, pamiętając, że to tylko tendencje?

Komentarze