Kiedy spadną ceny kart graficznych?

Gracze, którzy chcą zmodernizować swój komputer i kupić nową kartę graficzną od dłuższego czasu liczyć się z wysokimi cenami, które znacznie odbiegają od sugerowanych cen producentów.

Chociaż od kilku tygodni ceny są nieco bardziej przystępne (ale i tak nawet 2-4 krotnie wyższe niż przed rokiem), to osoby wstrzymujące się z zakupem i czekające na dalsze obniżki powinny mieć na uwadze ryzyko dalszych wzrostów.

Problem z kartami graficznymi

Wysoka cena wynika z ograniczonej podaży, na co ogromny wpływ mają górnicy. Według badań przeprowadzonych przez TrendForce (dostawcę informacji związanych z przemysłem technologicznych) kolejne podwyżki mogą mieć miejsce w trzecim kwartale 2021 r.

Swoje przewidywania TrendForce opiera na dużej rozbieżności pomiędzy cenami spot a cenami występującymi na rynkach kontraktowych. W dodatku od wielu miesięcy utrzymuje się sytuacja, w której podaż jest niewystarczająca. Przez to klienci, którzy chcą kupić karty w celach rozrywkowych (przede wszystkim do grania), narażeni są na wysokie ceny, a większość dostępnych kart wykupują górnicy, którzy traktują to jako inwestycję. W związku z tym można założyć, że ceny wzrosną od 8% do 13%

Niedawne obniżki cen należy wiązać z nieznacznym spadkiem kursu dolara oraz dużymi spadkami na rynku kryptowalut. Pytanie jednak, czy taka sytuacja się utrzyma. Co ciekawe, pomimo wysokich cen, sprzedaż kart graficznych nieprzerwanie rośnie. W ciągu zaledwie roku ilość sprzedanych kart wzrosła o prawie ¼.

Nvidia i AMD a kopanie kryptowalut

W pewnym momencie wydawało się, że rozwiązaniem problemów z brakiem dostępności kart na rynku i wysokich cen będzie wprowadzenie ograniczeń w urządzeniach. Miało to polegać na tym, że jeżeli karta graficzna będzie używana do kopania kryptowalut, to automatycznie spadnie jej wydajność. Szybko jednak okazało się, że AMD nie zablokuje możliwości miningu Ethereum na swoich urządzeniach, a zabezpieczenie wprowadzone przez Nvidię udało się złamać już po dwóch tygodniach.

Tym samym jedyną sensowną odpowiedzią na pytanie, kiedy spadną ceny kart graficznych, jest: prawdopodobnie nie w najbliższej przyszłości.

Komentarze