Japonia luzuje regulacje stablecoinów

Temat regulacji kryptowalut kojarzy się wielu osobom z ograniczeniami. Unia Europejska i USA dążą do tego, żeby sprawować większą kontrolę nad tą branżą. Jednak pojawiają się też pozytywne zmiany. Jak donosi portal Cointelegraph Japonia rozważa zniesienie niektórych ograniczeń dotyczących używania stablecoinów.

Jakich zmian możemy się spodziewać?

Podając się na portal CoinTelegraph obecnie w Japońskiej agencji usług finansowych zarejestrowanych jest 31 giełd kryptowalut. Jednocześnie nie oferują one popularnych stablecoinów.

Japońska Agencja Usług Finansowych zamierza znieść zakaz krajowej dystrybucji stablecoinów emitowanych za granicą. Zmiana nastąpi w 2023 roku.

Jak możemy przeczytać na portalu CoinPost.jp planowane zmiany obejmują m.in. odpowiednie zabezpieczenie stablecoinów w zależności od pochodzenia:

  • W przypadku stablecoinów emitowanych w kraju to emiterzy muszą przygotować aktywa zabezpieczające. Mogą w tym celu skorzystać z banków, dostawców usług transferu funduszy i firm powierniczych.
  • Natomiast za zabezpieczenie zagranicznych stablecoinów będą odpowiadać dystrybutorzy obsługujący transakcję w Japonii. Będą musieli odpowiednio zabezpieczyć oferowane aktywa.

Ponadto portal CoinPost podaje, że dystrybutorzy będą zobowiązani do rejestrowania informacji o transakcjach. Ma to zapobiegać praniu pieniędzy.

Jaki jest powód zmian? Z pomocą przychodzą informacje przekazane przez portal nikkei.com. Możemy na nim przeczytać:

Jeśli płatności za pomocą stablecoinów będą się rozprzestrzeniać, międzynarodowe przekazy pieniężne mogą stać się szybsze i tańsze.

To nie pierwsza próba regulacji stablecoinów przez Japońską Agencję Usług Finansowych. Warto przypomnieć wykład z początku grudnia. Jak podane CoinPost omawiano na nim przepisy dotyczące wirtualnej waluty w Japonii.

Amaya  (Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Finansowych ds. Międzynarodowych) wspomniał m.in. o regulacji algorytmicznych stablecoinów. Uważa, że globalne stablecoiny nie powinny wykorzystywać algorytmów do stabilizacji wartości. Zapowiedział także dalsze prace nad dokładnym wyglądem regulacji.

Wydarzenia z Japonii  pokazują, że regulacje kryptowalut to nie tylko zaostrzanie przepisów, ale także ich luzowanie. Natomiast ostatni upadek FTX udowadnia, że odpowiednie zabezpieczenie klientów giełd kryptowalut jest istotne. 

Sprawdź również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx