Jakim typem tradera jesteś?

2 751

W zasadzie można wyróżnić cztery główne typy traderów

Podczas poszukiwania własnego stylu w tradingu, ludzie stosują różne techniki i odkrywają w sobie różne umiejętności podczas handlu. Mądrze jest ocenić swoje umiejętności i wiedzę oraz określić, jakim typem tradera jesteś. Po zidentyfikowaniu własnego stylu – warto się go trzymać i nie zmieniać własnego stylu pod wpływem chwilowych emocji.

Na rynku istnieją cztery główne rodzaje traderów. Sprawdź, do jakiego typu należysz.

1) Day traders

Day traderzy to osoby, które dążą do sfinalizowania transakcji w ciągu jednego dnia i przystąpienia do zamykania wszelkich otwartych pozycji przed nocą. Wielu day traderów nigdy nie dokonałoby transakcji dłuższych, pozycyjnych. Nie byliby w stanie spać w nocy, wiedząc, że mają aktywną transakcję, na którą mogą wpływać zmiany cen w nocy. Jest to styl zdecydowanie dla ludzi niecierpliwych, gdyż podczas dłuższych transakcji cierpliwość jest wielokrotnie wystawiana na próbę.

Ta metoda wymaga od handlowców wysokiego poziomu dyscypliny i racjonalności. Transakcje zawierane przez traderów dziennych mogą trwać od kilku minut do kilku godzin, a ruchy cen będą stale śledzone w celu czerpania zysków z wahań cen w ciągu dnia.

2) Swing traders

Swing traderzy to ludzie, którzy lubią zawierać transakcje, które mogą trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy, aby zarobić na ruchu cen, który został dobrze zbadany i prognozowany w długim terminie. Tacy traderzy analizują rynek tylko na wyższych interwałach czasowych.

Handel swingowy jest dobry dla osób, które mają dużo cierpliwości, aby czekać na sfinalizowanie zysków. Swing traderzy prawie zawsze trzymają swoje transakcje przez noc i nie obawiają się ruchów cenowych, które „prześpią”…więc jeśli denerwujesz się, trzymając transakcję z dala od komputera, to nie jest to styl dla ciebie. Handel swingowy zazwyczaj wymaga większego zlecenia stop-loss niż handel dzienny, gdyż odbywa się na wysokim interwale czasowym na wykresie. Zdolność do zachowania spokoju, gdy transakcja jest tymczasowo na minusie, jest niezbędna.

3) Momentum traders

Generalnie momentum trading jest to strategia, która mówi o inwestowaniu w krótkim terminie, maksymalnie przez jedną sesję i polega na wyszukiwaniu projektów, które w znaczący sposób poruszają się jednym trendem przy dużym wolumenie, po to aby dołączyć się do rozpoczętego, masowego ruchu.

Celem tych handlowców jest radzenie sobie ze zmiennością rynku poprzez poszukiwanie okazji do kupna w krótkoterminowych trendach wzrostowych i sprzedaż, gdy na wykresie zauważalna jest utrata pędu. Aby odnieść sukces przy użyciu tego rodzaju stylu handlu, musisz posiadać rozległą wiedzę na temat warunków rynkowych i zrównoważyć ją z dobrym wyczuciem czasu.

4) Scalpers

Skalpowanie to bardzo szybki styl handlu. Skalperzy często dokonują transakcji w ciągu zaledwie kilku sekund lub minut. Potrafią bardzo szybko przełączać się z kupna na sprzedaż. Zdecydowanie dużym plusem skalpingu jest fakt, że założony dzienny zysk mogą zrobić w zaledwie kilka minut.

Skalpowanie najlepiej nadaje się dla aktywnych traderów, którzy potrafią podejmować natychmiastowe decyzje i działać bez wahania. Skalperzy polegają na skromnych, regularnych wygranych. Mogą zawrzeć dziesiątki lub setki transakcji w ciągu tego samego dnia – podczas gdy np. Swing traderzy notują czasami tylko 1 pozycję tygodniowo.

Znajdź swój styl tradera i się go trzymaj

Wybór stylu handlu wymaga elastyczności, aby wiedzieć, kiedy styl handlu jest dla Ciebie nieodpowiedni. Wymaga również konsekwencji, aby trzymać się odpowiedniego stylu, nawet jeśli jego wydajność jest opóźniona.

Jednym z największych błędów popełnianych przez nowych traderów jest zbyt częsta zmiana stylu handlu i strategii handlowych przy pierwszych gorszych dniach. Ciągła zmiana stylu to nie rozwiązanie. Kiedy już poczujesz się komfortowo z danym stylem handlu, pozostań mu wierny i go ulepszaj.

A Tobie do jakiego typu tradera najbliżej?

Może Cię zainteresuje: Analiza rynku Forex: EUR/USD, EUR/JPY, USD/JPY, USD/PLN, AUD/CAD

Komentarze