Jak stablecoiny pomagają chronić oszczędności pomimo wciąż rosnącej inflacji

Jak stablecoiny pomagają chronić oszczędności pomimo wciąż rosnącej inflacji

Coraz więcej osób używa stablecoinów do zabezpieczenia się przed inflacją, ponieważ oferują one wiele korzyści.

Gospodarki na całym świecie stoją w obliczu szeregu wyzwań spowodowanych rosnącą inflacją. Wysoka inflacja dewaluuje waluty krajowe, co z kolei podnosi koszty życia, szczególnie w scenariuszach, w których zarobki pozostają niezmienione.

W Stanach Zjednoczonych rząd zareagował agresywnie na inflację. W czerwcu inflacją osiągnęła poziom 9,1%, co skłoniło Rezerwę Federalną do wdrożenia szeregu środków zaradczych mających na celu zapobieganie przegrzaniu gospodarki. Jednym z nich było podniesienie stóp procentowych.

Gwałtownie rosnące stopy procentowe Fed w konsekwencji spowolniły wydatki konsumentów i wzrost biznesu w kraju.

Podejście przeciwinflacyjne wzmocniło również wartość dolara amerykańskiego w stosunku do innych walut ze względu na ścisłe kontrole płynności dolara. Ponieważ 79,5% wszystkich międzynarodowych transakcji handlowych odbywa się przy użyciu dolara, wiele krajów płaci obecnie premię za import, aby zrekompensować rosnącą wartość dolara, co pogarsza inflację w tych krajach importujących.

Następnie obywatele niektórych słabnących gospodarek zaczęli wymieniać swoje pieniądze na bardziej stabilne waluty obce, aby zabezpieczyć swoje pieniądze przed deprecjacją wartości, a wielu z nich zwraca się do stablecoinów, aby to osiągnąć.

Whitney Setiawan, analityk z giełdy kryptograficznej Bitrue, powiedział:

„Ponieważ dolar amerykański odnotowuje gwałtowny wzrost w stosunku do innych walut fiducjarnych, większość doświadczonych w kryptowalutach użytkowników jest szczególnie zainteresowana posiadaniem stablecoinów”.

Setiawan przewidział również, że sektor stablecoin prawdopodobnie zakłóci branżę przekazów pieniężnych w najbliższej przyszłości ze względu na szereg korzyści, jakie oferują stablecoiny.

„Biorąc pod uwagę, że zainteresowanie stablecoinami jest napędzane przez różne czynniki, mogę przewidzieć, że to kwestia czasu, zanim ta klasa aktywów pokona branżę przekazów pieniężnych ze znaczną marżą” – powiedziała.

W tym ostatnim punkcie firmy przekazujące pieniądze rzeczywiście zauważyły ​​i w ostatnich miesiącach podjęły kroki, aby zdobyć udział w rynku stablecoinów. Na przykład MoneyGram niedawno nawiązał współpracę ze Stellar, aby zaoferować usługi przekazów stablecoin w swojej sieci.

Czym są stablecoiny?

Stablecoin to waluta cyfrowa, której wartość jest często powiązana z aktywem lub regulowana algorytmem w celu utrzymania stabilnej wartości.

Najbardziej popularne są zabezpieczone stablecoiny, które są zabezpieczone rezerwami aktywów bazowych. W większości przypadków ich wartość odpowiada wartości popularnych walut krajowych, takich jak dolar amerykański, funt brytyjski czy euro.

Ta kategoria stablecoinów jest szeroko wykorzystywana przez traderów kryptograficznych, którzy chcą uniknąć wstrząsów na rynku kryptowalut i użytkowników, którzy chcą chronić swoje pieniądze przed inflacją.

Inne rodzaje stablecoinów obejmują stabilne monety oparte na towarach, kryptowalutach i algorytmiczne.

Dlaczego stablecoiny są idealne jako instrumenty antyinflacyjne

Stablecoiny są idealne jako instrumenty antyinflacyjne z wielu powodów. Jednym z nich jest ich niezmienna i bezgraniczna natura.

Zdecentralizowany charakter technologii blockchain, na której działają stablecoiny, pozwala im podróżować przez granice, które w przeciwnym razie mogłyby być zamknięte dla transgranicznej działalności finansowej.

Transakcje Stablecoin są również szybkie i opłacalne w porównaniu do przelewów dokonywanych za pośrednictwem sieci banków komercyjnych. Dzięki temu są wygodne dla osób, które chcą wysyłać i odbierać pieniądze oraz zabezpieczyć się przed inflacją.

Inną korzystną właściwością stablecoinów jest ich zdolność do zaspokajania potrzeb osób nieposiadających rachunku bankowego. Około 2 miliardów ludzi na świecie nie ma dziś konta bankowego. Stablecoins zademonstrowały możliwość dotarcia do tej marginalizowanej grupy demograficznej, pozwalając każdemu, kto ma urządzenie, które może obsługiwać portfel cyfrowy, taki jak smartfon lub laptop, korzystać ze stablecoinów.

W niektórych krajach rozwijających się wielu ludziom brakuje dokumentacji niezbędnej do otwarcia konta bankowego, przez co są wykluczeni z głównych systemów finansowych swojego kraju. Korzystanie ze stablecoinów pozwala tej grupie użytkowników na łatwe wysyłanie i otrzymywanie pieniędzy oraz wykorzystywanie swoich aktywów pieniężnych do zabezpieczania się przed inflacją, gdy zajdzie taka potrzeba.

Brian Pasfield, dyrektor ds. technologii w Fringe Finance — platformie pożyczkowej kryptowalut, która zapewnia możliwości pożyczania posiadaczom stablecoinów — powiedział:

„Banki stosują surową politykę monetarną, która generalnie zmniejsza podaż dolara. Ten trend sprawia, że ​​stablecoiny są atrakcyjną opcją dla tych, którzy chcą uzyskać dostęp do wartości USD, ponieważ są one ogólnie dostępne z niewielką barierą wejścia”.

Podkreślił również, że rządy mają najwyższą władzę, jeśli chodzi o adopcję stablecoina w głównym nurcie.

„Prawdopodobieństwo, że (stablecoins) staną się powszechne, leży w rękach samych rządów, które mogą dążyć do wdrożenia własnych rozwiązań lub cenzurowania istniejących dróg” – powiedział.

W jaki sposób stablecoiny chronią przed inflacją

Wenezuela

Wenezuela doświadczyła inflacji średnio około 3,711% od 1973 roku. Bolivar stracił tak bardzo na wartości w ciągu ostatnich czterech dekad, że musiał być kilkakrotnie przekształcany. Kraj musiał usunąć 14 zer ze swojej waluty w ciągu ostatnich 14 lat, aby uprościć skalę monetarną.

Ponieważ boliwar wenezuelski jest niestabilny i ma wartość, która zmienia się w ciągu dnia, handlowcy powszechną praktyką wymieniają ceny towarów i usług w dolarach amerykańskich. Oczekuje się, że klienci, którzy nie mają dolarów, będą płacić boliwarami, ale po obowiązującym kursie wymiany w stosunku do dolara.

To powiedziawszy, banknotów dolarowych może czasami brakować, a tę lukę obecnie wypełniają stablecoiny. Przy penetracji Internetu wynoszącej około 72% według statystyk z 2020 r., firmy obsługujące płatności online wspierające używanie stablecoinów już zaczęły ogarniać cały kraj.

Do firm należy Reserve, startup wspierany przez Coinbase. Jego aplikacja jest obecnie szeroko stosowana w Wenezueli do kupowania i sprzedawania stablecoinów.

Nawet rząd USA dołączył do entuzjastów stablecoinów i coraz częściej używa stablecoina Circle’s USD Coin (USDC) do obejścia skorumpowanych instytucji rządowych podczas udzielania pomocy obywatelom Wenezueli.

Turcja

Na początku tego miesiąca roczna stopa inflacji w Turcji osiągnęła 80%, a turecka lira straciła w tym roku około 27% swojej wartości w stosunku do dolara amerykańskiego. W 2021 r. lira straciła 44% swojej wartości w stosunku do dolara. Jego gwałtowny spadek spowodował wzrost popytu na stablecoiny, ponieważ ludzie przerzucają się na cyfrową walutę, aby chronić swoje pieniądze przed inflacją.

Według danych pochodzących z CryptoCompare, turecka lira jest drugą najwyższą parą handlową fiat-to-tether (USDT) i obecnie stanowi około 21% wszystkich krajowych swapów walutowych. Tether to stablecoin denominowany w dolarach, wspierany przez koszyk różnych aktywów.

Lira jest również drugą najczęściej wymienianą parą Binance USD (BUSD) stablecoin i jest używana w około 5,2% transakcji. Binance USD to stablecoin denominowany w dolarach na głównej giełdzie kryptowalut Binance.

Rosnąca popularność kryptowalut w tym kraju doprowadziła w niedawnej przeszłości do obaw o kontrolę monetarną i skłoniła władze do zakazu używania kryptowalut jako sposobu dokonywania płatności.

Nigeria

Nigeryjczycy zaczynają używać stablecoinów do łagodzenia skutków rosnącej inflacji.

Według najnowszych statystyk opublikowanych przez Krajowy Urząd Statystyczny (NBS), stopa inflacji w kraju osiągnęła w lipcu 19,64% — najwyższy od 17 lat.

Według raportu NBS, w wyniku tego gwałtownie wzrosły koszty artykułów pierwszej potrzeby, takich jak żywność, transport, paliwo i odzież.

Sytuację wywołały zmiany klimatyczne, gospodarcze wstrząsy wtórne wywołane koronawirusem i rosnąca niepewność. Zostało to dodatkowo spotęgowane przez rosyjską inwazję na Ukrainę, która zakłóciła kluczowe dostawy importowe z obu krajów. Nigeria importuje rocznie podstawowe towary o wartości ponad 2 miliardów dolarów, zarówno z Rosji, jak i Ukrainy.

Problemy z inflacją zmuszają wielu Nigeryjczyków do używania stablecoinów, aby zapobiec dewaluacji ich oszczędności. Według danych zaczerpniętych z Google Trends, Nigeria zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów o dużym zainteresowaniu stablecoinami. Statystyki wyszukiwania wskazują, że naród ma największe zainteresowanie wyszukiwaniem monet stablecoin na świecie.

USDT jest obecnie najczęściej sprzedawanym stablecoinem.

Argentyna

Argentyńczycy coraz częściej sięgają po stablecoiny w dolarach amerykańskich, aby chronić swoje pieniądze przed wysoką inflacją. Oczekuje się, że do końca roku stopa inflacji w tym kraju osiągnie 95%.

Ostatnie wydarzenia, które uwypukliły popyt na stablecoiny, obejmują lipcowe szaleństwo kupowania stablecoinów, które zostało wywołane rezygnacją ministra gospodarki Martína Guzmána.

Główne giełdy kryptograficzne obsługujące obywateli Argentyny odnotowały wzrost sprzedaży stablecoinów, a zakupy wzrosły o ponad 200%.

Wiadomość ta spowodowała również spadek wartości peso argentyńskiego o około 15%.

Dzisiaj argentyńscy handlowcy podają ceny w dolarach na przedmioty o wysokiej wartości ze względu na dużą zmienność, która dotknęła walutę krajową. Peso argentyńskie straciło w tym roku ponad 30% swojej wartości.

Obowiązujące ograniczenia handlu dolarami amerykańskimi również pomogły zwiększyć popyt na stablecoiny.

Blokady biurokratyczne dla stablecoinów

Istnieje wiele ograniczeń, które uniemożliwiają szerokie wykorzystanie stablecoinów jako zabezpieczenia przed inflacją. Jednym z nich jest zmieniający się krajobraz regulacyjny, który grozi zablokowaniem ich wykorzystania w niektórych jurysdykcjach. Na przykład Unia Europejska chce w najbliższej przyszłości zakazać używania w regionie monet stablecoin powiązanych z dolarem. Takie embarga prawdopodobnie ograniczą wykorzystanie stablecoinów jako zabezpieczenia przed inflacją.

Co więcej, w większości krajów brakuje rozbudowanej polityki potrzebnej do legitymizacji branży kryptograficznej. W tej chwili sektor stablecoinów przydałby się rozbudowanym przepisom dotyczącym przeciwdziałania praniu pieniędzy, polityce podatkowej i zapobieganiu oszustwom, aby naprawdę wejść do głównego nurtu, ale wiele krajów nie chce iść tak daleko ze względu na samą złożoność takich procesów.

Doprowadziło to do tego, że niektóre kraje, takie jak Chiny, Algieria i Egipt, wprowadziły zakaz dla stablecoinów.

Może Cię zainteresuje:

https://bithub.pl/wiadomosci/merge-to-tylko-55-roboty-jeszcze-musi-byc-surge-verge-purge-i-splurge-😂/
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx