Jak biznes skorzysta na smart kontraktach

Przyszłość adopcji smart kontraktów w przedsiębiorstwach

Inteligentne kontakty, zdolne do obsługi złożonych obliczeń, przy jednoczesnym zapewnieniu poziomu prywatności, to przyszłość przedsiębiorstwach.

Rynki zdecentralizowanych finansów (DeFi) mogły się ochłodzić w ciągu ostatniego roku, ale technologia napędzająca te aplikacje wciąż się rozwija. W szczególności platformy inteligentnych kontraktów, które umożliwiają przeprowadzanie transakcji w aplikacjach DeFi, dojrzewają, aby sprostać wymaganiom przedsiębiorstw.

Chociaż godne uwagi jest to, że przedsiębiorstwa wykazywały wcześniej zainteresowanie przypadkami użycia DeFi, ograniczenia dotyczące inteligentnych umów utrudniały adopcję. Raport opublikowany przez Grayscale Research w marcu przedstawia to z perspektywy, zauważając, że:

„Pomimo obsługi milionów transakcji dziennie, inteligentne platformy kontraktowe w ich obecnym stanie nie byłyby w stanie obsłużyć nawet 10% światowego ruchu internetowego”.

Pojęcie to jest szczególnie kłopotliwe, biorąc pod uwagę możliwości rynkowe stojące za DeFi. Na przykład raport Grayscale Research wspomina, że połączone aplikacje DeFi i Metaverse prawdopodobnie będą miały znacznie większą kapitalizację rynkową niż obecny rynek zasobów cyfrowych.

Przeczytaj także: „Prawdziwa recesja” jest prawdopodobna w 2023, kiedy „zwolnienia przenikną przez gospodarkę” – Will Rhind

Jak rozwijają się inteligentne kontrakty

Biorąc pod uwagę ten potencjał, stało się jasne, że inteligentne kontrakty muszą się rozwijać, aby dostosować się do wzrostu. John Woods, dyrektor ds. technologii Fundacji Algorand – organizacji wspierającej ekosystem blockchain o tej samej nazwie – powiedział, że dzisiejsze inteligentne kontrakty mają szereg ograniczeń technicznych, takich jak problemy ze skalowalnością, które spowodowały wydłużenie czasu transakcji i niezdolność do przetwarzania złożonych obliczeń.

Woods powiedział, że inteligentne kontrakty przesłane do łańcucha bloków Algorand są stosowane przede wszystkim w tradycyjnych przypadkach użycia DeFi, które umożliwiają takie rzeczy, jak automatyczny handel aktywami cyfrowymi w łańcuchu. Jednak jeśli chodzi o przypadki użycia w przedsiębiorstwach, Woods wspomniał, że jego zdaniem najlepiej jest umieszczać w łańcuchu jak najmniej informacji. Dodał:

„Wcześniej pracowałem z dużymi przedsiębiorstwami, które chciałyby prowadzić przypadki użycia DeFi, takie jak rozliczenia po transakcyjne w sieci blockchain. Kiedy budowałem te aplikacje korporacyjne, umieszczałem tylko najważniejsze informacje w łańcuchu. Umożliwiłoby to efektywne działanie inteligentnych kontraktów bez konieczności wykonywania ciężkich obliczeń w łańcuchu”.

Według Woodsa ta metodologia pozwala przedsiębiorstwom czerpać korzyści z inteligentnych kontaktów, ale tylko wtedy, gdy w grę wchodzą proste obliczenia. Chociaż może to służyć jako rozwiązanie obecnych ograniczeń, czynione są postępy, aby zapewnić, że wszystkie dane przedsiębiorstwa mogą być obsługiwane przez inteligentne kontrakty.

Na przykład Scott Dykstra, dyrektor ds. technologii i współzałożyciel Space and Time — zdecentralizowanej platformy danych — powiedział, że jego firma buduje zarządzaną przez społeczność platformę danych poza łańcuchem, która poradzi sobie z dowolnym obciążeniem w jednym klastrze.

„Pracujemy nad umożliwieniem programistom uruchamiania zapytań dotyczących danych, które zindeksowaliśmy ze wszystkich głównych łańcuchów bloków i danych ładowanych z dowolnego źródła poza łańcuchem” – wyjaśnił.

Po uruchomieniu zapytań Dykstra wyjaśnił, że Space and Time wykorzystuje opatentowaną nowatorską kryptografię, znaną jako „Proof of SQL”, która może udowodnić, że każdy wynik zapytania jest dokładny i że dane bazowe nie zostały naruszone.

To ważny punkt, ponieważ Dykstra zwrócił uwagę, że zapytania dotyczące danych przedsiębiorstwa są zazwyczaj uruchamiane w hurtowniach danych poza łańcuchem. Ale ponieważ te hurtownie danych są scentralizowane, wynikom zapytań często nie można zaufać w ramach inteligentnej umowy, co może skutkować ograniczeniami.

Biorąc pod uwagę, że czas i przestrzeń mogą kryptograficznie udowodnić, że każdy wynik zapytania o dane jest dokładny, Dykstra wyjaśnił, że pozwala to na bezpośrednie łączenie złożonych obliczeń z inteligentnymi kontraktami bez ograniczeń.

„Zdolność Space and Time do łączenia wyników zapytań analitycznych bezpośrednio z inteligentnymi kontraktami (z gwarancjami kryptograficznymi) będzie służyć jako niewiarygodny pośrednik między danymi przedsiębiorstwa a ograniczonym przechowywaniem łańcucha bloków” – powiedział.

Z kolei proces ten zautomatyzuje bardziej złożoną logikę biznesową do użytku korporacyjnego.

Chociaż to rozwiązanie pozwala na przetwarzanie złożonych danych za pomocą inteligentnych kontraktów, nadal istnieją obawy dotyczące prywatności. Paul Brody, globalny lider blockchain w EY, powiedział, że chociaż propozycja wartości inteligentnych kontraktów dla przedsiębiorstw jest ogromna, tak samo duże są przeszkody. Powiedział:

„Największą jest prywatność – publiczne łańcuchy bloków nie wspierają natywnie prywatności. Ponieważ firmy uważają swoje ustalenia zakupowe za informacje wrażliwe, żadna firma nie wdroży tych rozwiązań, dopóki nie będzie pewna zachowania prywatności”.

Woods zdaje sobie również sprawę, że przedsiębiorstwa niechętnie korzystają z inteligentnych kontraktów ze względu na obawy dotyczące prywatności.

„Wszystko, co obecnie dzieje się w publicznej sieci blockchain, jest przejrzyste, ale przypadki użycia w przedsiębiorstwach wymagają pewnego poziomu prywatności. To, co będzie dalej, to prywatność w inteligentnych umowach”.

W związku z tym Woods powiedział, że Algorand pracuje obecnie nad inteligentnym rozwiązaniem do ochrony prywatności kontraktów. Chociaż żadne inne szczegóły nie zostały ujawnione, Woods – który wcześniej pracował jako dyrektor ds. architektury Cardano w Input Output Global (IOHK) – wyjaśnił, że IOHK również szuka rozwiązania problemu prywatności wokół inteligentnych kontraktów za pomocą produktu o nazwie Midnight.

Brody zauważył ponadto, że EY tworzy narzędzia umożliwiające zarówno prywatne płatności, jak i przelewy w publicznej sieci Etherum oraz opracowuje własne produkty zapewniające prywatność. Na przykład w lipcu 2021 roku EY ogłosił wydanie Nightfall 3, produktu, który łączy dowody zerowej wiedzy z optymistycznymi pakietami zbiorczymi w celu poprawy wydajności transakcji i prywatności w Etherum.

„Nightfall to pakiet zerowej wiedzy i optymistyczny dla płatności i przelewów w ramach prywatności” – powiedział Brody. Dodał, że Starlight to kolejny produkt EY, który działa jako kompilator, który przekształca kontrakty solidności w obwody o zerowej wiedzy i prywatności. Oba są wkładem do domeny publicznej i są dostępne dla wszystkich” – powiedział.

Nawet przy zachowaniu prywatności w inteligentnych umowach anonimowość pozostaje problemem dla dużych firm. Weijia Zhang, wiceprezes ds. inżynierii w Wanchain i regionalny szef China w Enterprise Ethereum Alliance, powiedział, że inteligentne kontrakty nie mają obecnie mechanizmu weryfikacji tożsamości użytkownika. Z kolei źli aktorzy mogą wykorzystywać wady projektu inteligentnej umowy, co może skutkować kradzieżą aktywów przez niezidentyfikowane osoby. Rzeczywiście, jest to poważny problem, ponieważ hacki DeFi wciąż rosną.

Inteligentne kontrakty w przyszłości

Pomijając obawy, warto zauważyć, że opracowywane są rozwiązania w celu zwiększenia możliwości inteligentnych kontraktów. Eksperci branżowi są zatem przekonani, że przedsiębiorstwa będą w przyszłości korzystać z inteligentnych kontraktów.

„Nie ma wątpliwości, że przedsiębiorstwa w końcu przyjmą rozwiązania smart kontraktów. Istnieje wiele obiecujących innowacji technologicznych pojawiających się w publicznej przestrzeni blockchain, których podstawą są inteligentne kontrakty – powiedział Zhang.

To powiedziawszy, należy wspomnieć, że platformy, na których realizowane są inteligentne kontrakty, również się rozwijają. Na przykład Woods zauważył, że Algorand koncentruje się na skalowalności, aby wspierać przypadki użycia w przedsiębiorstwach.

„Nie chodzi o to, że inteligentne kontrakty muszą być bardziej wyraziste, ale musimy również przeznaczyć więcej zasobów na inteligentne kontrakty. Musimy również skupić się na skalowaniu łańcuchów bloków, aby upewnić się, że są szybsze i mogą łączyć się z większą liczbą inteligentnych kontraktów na sekundę”.

Zhang wyjaśnił dalej, że maszyna wirtualna Etherum o zerowej wiedzy może rozwiązać problemy związane z prywatnością i danymi, podczas gdy technologia mostów między łańcuchowych może rozwiązać problemy z interoperacyjnością. Dodał, że sharding może rozwiązać problem skalowalności.

„Inteligentne rozwiązania kontraktowe zrewolucjonizują złożone systemy, które wymagają udziału wielu stron, co przełoży się na efektywność całego systemu. Nie chodzi o to, że przedsiębiorstwa będą chciały korzystać z tych rozwiązań. Chodzi o to, że będą musieli – powiedział”.

Jednak Brody wspomniał, że ważne jest, aby złagodzić oczekiwania, zauważając:

„Firmy wdrażają systemy powoli i zwykle tylko wtedy, gdy jest to konieczne, z powodu poważnej aktualizacji lub zmiany w działalności biznesowej. Oznacza to, że wskaźniki adopcji, które obserwujemy w świecie konsumenckim, nie są prawdopodobne. To, co konsumentom zajmuje dekadę, może dziać się powoli przez 30 lat w przestrzeni korporacyjnej”.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx