W Islandii skradziono sprzęt wydobywczy o wartości blisko 7 mln PLN

600

Jak donoszą lokalne islandzkie media, dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za liczne włamania oraz kradzież sprzętu elektronicznego o łącznej wartości 6.747.592 PLN zostało złapanych przez policję. Sprzęt był stricte używany do wydobywania Bitcoinów. Na terenie Islandii tworzenie ogromnych kompleksów wydobywczych stwarza szereg możliwości dla rozwoju kraju.

W grudniu ubiegłego roku i na początku stycznia 2018 r. w islandzkich centrach danych firmy Advania, która zajmuje się dystrybucją oraz tworzeniem ogromnych kompleksów do wydobycia kryptowalut na terenie Islandii, zostały odnotowane włamania oraz kradzież bardzo dużej ilości podzespołów. Policja oświadczyła, że na trop naprowadziły ich kamery monitoringu przy centrach danych. W samych miastach Reykjanesbær i Borgarbyggð zostało skradzionych około 600 jednostek komputerowych. Złodzieje pracowali prawdopodobnie przy inwentaryzacji obiektów, co pozwoliło im na kradzież tak ogromnej ilości sprzętu.

Nie jest jeszcze wiadome jaki sprzęt został dokładnie skradziony, z powodu prowadzonego śledztwa. W grudniu ubiegłego roku policja poinformowała, że z jednego centrum danych Advanii zostało skradzionych 600 kart graficznych, 100 zasilaczy, 100 płyt głównych, 100 dysków pamięci i 100 procesorów. Szacowana wartość wszystkich podzespołów z trzech włamań do centrów danych Advanii wyniosła 200 milionów koron islandzkich, co w przeliczeniu na złotówki daje około 6.747.592 PLN.

źródło: https://www.advania.com/?PageId=0620be86-26d3-11e4-93f5-005056bc0bdb&newsid=7d6020c7-7485-11e4-93f7-005056bc0bdb

Advania jest wiodącą skandynawską firmą informatyczną, oferującą różnorodne usługi i rozwiązania obejmujące oprogramowanie, doradztwo, sprzęt, hosting. Firma obejmuje technologie informatyczne od A do Z, oferując swoim klientom punkt kompleksowej obsługi zintegrowanych usług i rozwiązań IT. Swoje siedziby posiadają w Norwegii, Islandii oraz Szwecji.

Islandia – raj dla minerów?

Islandia staję się bardzo aktywnym miejscem jeśli chodzi o mining kryptowalut, o czym pisaliśmy 12 lutego. Inwestorzy pragną wejść na rynek islandzki, gdyż jest on stosunkowy młody i przyszłościowy. Dodatkowo Islandia potrzebuje nowych przedsiębiorców, a krok w kierunku rozwoju kryptowalut jest szczególnie zasadny, z racji szeroko dostępnej odnawialnej energii elektrycznej oraz zimnego klimatu, co umożliwia lepsze funkcjonowanie podzespołów. Średnia taryfa dla dla potrzeb przemysłowych wynosi w Islandii $0.043 za 1 kWh. Warto zaznaczyć, że na terenie Islandii żyje około 350 tyś mieszkańców (stan na grudzień 2017r.), a gęstość zaludnienia to zaledwie 3.2 os./km².

Komentarze