Irlandzki rząd przeznaczy 5 mln euro na projekt FinTech związany z technologią blockchain

źródło: pixabay.com
714

Rząd Irlandii pracuje aktualnie nad nowym projektem rozwoju innowacyjnych technologii FinTech, w którym główną rolę będzie odgrywał blockchain. Rząd zainicjował projekt badawczo-rozwojowy „FinTech Fusion” o wartości ponad 5 milionów euro. Projekt ma za zadanie rozwinąć wiele branż przemysłu, skupiając się głównie na technologiach płatniczych (PayTech), regulacyjno-prawnych (RegTech) i ubezpieczeniowych (InsureTech). Microsoft oraz Deutsche Börse będą współpracować w ramach Fintech Fusion. Program badawczy będzie realizowany przez cztery lata, od 2018 do 2022 roku.

Badania będą koncentrować się w trzech głównych obszarach – płatnościach, ubezpieczeniach i przepisach prawnych. Rozproszone systemy księgowe zapewniają alternatywne systemy płatności, które są znacznie szybsze, tańsze i bardziej przejrzyste, a systemy płatności mobilnych dostarczają przekonujących alternatyw dla tradycyjnej bankowości. Innowacje technologiczne, a przede wszystkim systemy oparte na blockchainie, mogą zmniejszyć ludzką interwencję i liczbę oszustw, jednocześnie zwiększając przejrzystość i wydajność, pomagając przekształcić branżę ubezpieczeniową.

„Współpraca między przemysłem, a instytucjami badawczymi, daje Irlandii przewagę nad nowymi technologiami. W połączeniu z naszą otwartą gospodarką i silnym doświadczeniem zarówno w zakresie technologii, jak i usług finansowych, zwiększy to możliwości już dostępne w celu tworzenia miejsc pracy o znacznie wyższej wartości” – powiedział minister finansów, Paschal Donohoe

blockchain
źródło: LuckyStep/Shutterstock (Licensed) Remix by Jason Reed

Blockchain w FinTech Fusion. Microsoft partnerem projektu

Fundacja Naukowa Irlandii zapewni dofinansowanie w wysokości 2 milionów euro, a reszta środków zostanie pozyskana od partnerów branżowych. Wartość całkowita projektu przekroczy 5 milionów euro. Naukowcy pracujący w ramach projektu FinTech Fusion będą współpracować z kilkunastoma firmami, w tym z Deutsche Börse, Fidelity Investments, Microsoft, Gecko Governance, aby rozwijać innowacje FinTech, które mogą mieć wpływ na gospodarkę, rynki, firmy i osoby prywatne.

Inicjatywa FinTech Fusion będzie kierowana przez Centrum Badawcze ADAPT SFI z siedzibą w Trinity College Dublin. Projekt obejmuje udział naukowców z trzech istniejących ośrodków badawczych SFI – ADAPT, Insight i Lero, z siedzibą w pięciu instytucjach akademickich w całym kraju. Dzięki tak dużemu zainteresowaniu ośrodków badawczych, Irlandia planuje uplusować się w czołówce krajów, które rozwijają innowacyjne technologie oraz wdrażają je do codziennego użytku, zarówno w usługach finansowych, jak i wielu innych branżach.

Co sądzicie o działaniach irlandzkiego rządu w celu implementacji technologii blockchain? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze