Internet Ubrań | Współpraca VeChain z COSMOPlat

1 345
Internet of Clothing (IoC), Internet Ubrań to nowo zainicjowany projekt przez Haier i ich platformę COSMOPlat. We współpracy z VeChain i DNV GL zaimplementowano rozwiązanie, które pozwala klientom na odczyt wszelkich danych na temat produktów odzieżowych. Dane te to m.in. miejsce pochodzenia ubrań, materiałów, obróbka czy też proces produkcji, designu, brandingu.Internet Ubrań

1 kwietnia, w Hanowerze odbyła się uroczysta ceremonia podpisania współpracy między VeChain, Haier (COSMOPlat), a DNV GL. Trójstronne partnerstwo powstało na rzecz udoskonalenia systemu zarządzania produkcją, dystrybucją i użytkowaniem dóbr odzieżowych (ang. clothing lifecycle management system).Haier IoC to idea, projekt już w części pomyślnie zrealizowany, którego można było zaznać na targach, wydarzeniu zorganizowanym przez COSMOPlat. Internet Ubrań polega na wykorzystaniu technologii Internetu Rzeczy (IoT) i blockchaina VeChainThor, który ma być trzonem całego systemu.Kooperacja tych trzech firm doprowadza do tego, że użytkownicy, klienci, konsumenci zyskają pełny wgląd za kulisy powstawania odzieży. Wszystkie te informacje będą ulokowane w blockchainie VeChainThor, które z kolei będą weryfikowane przez DNV GL.DNV GL zajmuje się już podobnym projektem, lecz z wykorzystaniem wina i jego włoskich producentów (Wino na Blokchain VeChain). Firma przy pomocy ich sztandarowego produktu MyStory™ odgrywa kluczową rolę w łańcuchach dostaw, ponieważ weryfikuje wszelkie dane, nazwijmy to “fizycznie”.

Po nitce do kłębka

Internet Ubrań od Haier ma również znacząco wpłynąć, jak i promować ekologiczne metody produkcji, prania poprzez Digital Carbon Ecosystem (DCE). Ponadto “Internet Ubrań jest platformą, która może potencjalnie wygenerować miliardy biznesowych transakcji rocznie dla swoich użytkowników” – czytamy w ogłoszeniu.

Haier IoC przy wsparciu VeChainThor i MyStory™ jest bardzo kompleksowe, lecz finalnie sprowadza się to do skanu kodu QR. Po zeskanowaniu takiego kodu na danym produkcie, w tym przypadku odzieży znajdziecie podstawowe informacje: nazwę marki, rozmiar, materiał itd. Poza tym odkryjemy tam szlak poszczególnych etapów produkcji, certyfikaty, miejsce pochodzenia materiałów czy też poradniki, zresztą sami zobaczcie.

Grupa Haier to olbrzymia korporacja, kolektyw międzynarodowych firm z corocznych przychodem na poziomie 40 miliardów dolarów. W związku z tym i klientami, jakimi obsługuje COSMOPlat, możemy przypuszczać, że blockchain VeChainThor rozniesie się po całym świecie.

Co sądzicie o Internecie Ubrań, Internet of Clothing? Gdzie jeszcze blockchain znajdzie zastosowanie? Zapraszamy do komentowania poniżej.

Komentarze