Instytucje pomimo bessy gromadzą kryptowaluty – raport Fidelity

58% instytucji posiada teraz kryptowaluty, wzrost o 6% od 2021 r. – Fidelity

Jednym z największych tematów dyskutowanych od lat w ekosystemie kryptowalut jest to, jak pojawienie się inwestorów instytucjonalnych zmieni sektor i wzniesie go na nowe, wyższe poziomy. Co się zmieni, gdy najwięksi na świecie zarządzający aktywami wkroczą na scenę kryptograficzną.

Poważny kryzys w 2022 r., który wymazał ponad 2 biliony dolarów z całkowitej kapitalizacji rynku kryptowalut, położył kres oczekiwaniom wielu osób. Jednak nowe dane Fidelity pokazują, że instytucje są nadal zainteresowane uzyskaniem ekspozycji na rodzącą się klasę aktywów.

Według badania 2022 Institutional Investor Digital Assets Study przeprowadzonego przez Fidelity Digital Assets, które przebadało 1052 inwestorów instytucjonalnych w Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że więcej instytucji inwestuje teraz w kryptowaluty niż rok temu, gdy rynek kryptowalut rósł w górę.

„Pomimo trudności na rynku, przyjęcie aktywów cyfrowych wśród ankietowanych inwestorów instytucjonalnych wzrosło zarówno w USA (42%) jak i w Europie (67%), odpowiednio 9-punktowa i 11-punktowa zmiana rok do roku” – napisał Fidelity w raporcie.

Przeczytaj także: Google wini kryptozimę za spadek przychodów w drugim kwartale

Inwestorzy instytucjonalni w Azji odnotowali niewielki spadek popularności w ciągu ostatniego roku, ale nadal najbardziej akceptują aktywa cyfrowe ze wszystkich badanych regionów, a 69% respondentów zgłasza alokację do aktywów cyfrowych.

W sumie 58% ankietowanych zgłosiło posiadanie zasobów cyfrowych w pierwszej połowie 2022 r., co stanowi 6% wzrost rok do roku. Zarówno Bitcoin, jak i aktywa cyfrowe jako całość zostały pozytywnie ocenione przez 51% respondentów.

Prawie 40% ankietowanych kupuje aktywa cyfrowe bezpośrednio, przy czym Bitcoin i Etherum są najpopularniejszymi aktywami. Inne preferencje obejmują kupowanie produktów inwestycyjnych zawierających kryptowaluty (35%), kupowanie produktów inwestycyjnych zawierających aktywa cyfrowe (30%) oraz zdobywanie ekspozycji poprzez kontrakty terminowe (20%).

Zainteresowanie adopcją okazało się najwyższe wśród kryptowalutowych funduszy hedgingowych/kapitału wysokiego ryzyka (87%), zamożnych inwestorów (82%) i doradców finansowych (73%), co zasugerowała Fidelity: „może być wynikiem ich struktury organizacyjnej i polityki podejmowania decyzji inwestycyjnych.”

Stwierdzono, że adopcja jest niższa „wśród biur rodzinnych, planów emerytalnych/określonych świadczeń (DB), tradycyjnych funduszy hedgingowych oraz darowizn i fundacji”.

Cechy, które uznano za najbardziej atrakcyjne dla inwestorów instytucjonalnych, obejmują wysoki potencjał wzrostu sektora, innowacyjne technologie i możliwość decentralizacji. Zarówno uczestnictwo w DeFi, jak i możliwości uzyskania zysków były częściej wymieniane przez respondentów w porównaniu z 2021 r.

„Łącznie 74% inwestorów planuje kupić lub zainwestować w aktywa cyfrowe w przyszłości, nieznacznie więcej niż 71% w 2021 r.” – czytamy w raporcie.

Zamiar zakupu był szczególnie wyraźny w Stanach Zjednoczonych, gdzie 74% inwestorów o wysokiej wartości netto zgłosiło „znaczny wzrost preferencji do kupna aktywów cyfrowych w przyszłości”, w porównaniu z 31% rok wcześniej.

Największą barierą adopcji wskazywaną przez respondentów była zmienność cen, przy czym 50% wskazuje, że była ona czynnikiem decydującym – zgodnie z wynikami badania Fidelity z 2021 roku.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze