Ile wart jest bitcoin? | Odpowiedź na to pytanie może Cię zaskoczyć

Raportowana kapitalizacja rynkowa bitcoina w wysokości 172 miliardów dolarów może być powodem do dumy dla entuzjastów kryptowaluty na całym świecie. Pytanie tylko, czy jest to właściwa i dokładna miara wartości króla kryptowalut? A jeżeli nie to dlaczego?

Nowe dane z CoinMetrics sugerują, że „prawdziwa” cena bitcoin jest znacznie niższa, niż nam się wydaje.

Kurs bitcoin | Kapitalizacja kapitalizacji nie równa

Kapitalizacja rynkowa bitcoina, którą znamy jest obliczana poprzez pomnożenie liczby monet w obiegu przez bieżącą cenę monety. Stąd 17 905 500 BTC po cenie 9622$ za monetę, (w chwili pisania tego tekstu), dajekapitalizację rynkową w wysokości 172,32 miliarda dolarów.

Taka metoda obliczeń zakłada, że wszystkie monety mają tę samą wartość rynkową, podczas gdy większość z nich została zakupiona w różnych momentach – i po radykalnie różnych cenach.

Według CoinMetrics wartość, którą moglibyśmy określić jako „kapitalizacja rzeczywista” bierze pod uwagę ten czynnik. Nie podaje ceny na podstawie prawie 18 milionów monet, z których wiele jest utraconych na zawsze. Działa w oparciu o wartość, za którą kryptowaluta była ostatnio wymieniana:

„Z drugiej strony to określa wartość każdej monety w momencie, kiedy została wymieniona. Jeśli więc moneta została „dotknięta” po raz ostatni za 2500 USD w 2017 r., ta moneta byłaby wyceniona na 2500 USD zamiast obecnej ceny rynkowej.”

źródło: tutaj

Zastosowanie tej metody pokazuje, że całkowita, „faktyczna” kapitalizacja rynkowa bitcoin wynosi zaledwie 100 miliardów dolarów – co stanowi 41% redukcji w stosunku do wartości wyświetlanej na CoinMarketCap.

W rzeczywistości „realized cap” bitcoina przekroczył barierę 100 miliardów dolarów 25 sierpnia. Tym samym, „zrealizowana cena bitcoin” właśnie osiągnęła nowy rekord wszech czasów, mimo że BTC jest nominalnie wart mniej niż połowę w porównaniu do wyceny z czasu swojego szczytu w grudniu 2017 r.

btc realized cap
Źródło: CoinMetrics

W tych obliczeniach wykorzystano model wyceny w oparciu o ostatni raz, kiedy moneta została przesłana. W ten sposób liczy się według rzeczywistej ceny, w której została zakupiona.

Ile wart jest bitcoin? Sprzedający znikają coraz szybciej

Poniższy wykres pokazuje rozkład holderów uporządkowanych według przedziału cenowego, w którym kupili bitcoin. Jak widać, największy ich udział znajduje się wokół poziomu 10 000 dolarów.

W sierpniu 2019 r. Większość posiadaczy Bitcoinów kupiła w cenie zbliżonej do lub poniżej 10 000 $. | Źródło: CoinMetrics

Jednak nie zawsze tak było. Jeszcze w styczniu 2018 r. większość posiadaczy monet stanowiła tych, którzy dokonali zakupu bliżej 20 000 $:

Źródło: CoinMetrics

Redukcja w ramach czerwonych słupków w ciągu ostatnich 18 miesięcy jest oznaką, że wielu z tych, którzy kupili bitcoina drożej sprzedało swoje aktywa.

To poniekąd dobra wiadomość dla stabilizacji kursu bitcoina, ponieważ oznacza to, że ci, którzy mieli najprawdopodobniej sprzedawać, właściwie już to zrobili.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze