Ile BTC potrzebujesz, by znaleźć się w czołówce 1% najbogatszych hodlerów?

Według analityka Grupy BlockWorks Jake’a Levisona wystarczy… No właśnie. Ile BTC musisz posiadać, aby być w czołówce 1% najbogatszych posiadaczy bitcoina na świecie w najbliższej przyszłości?

Jak pokazują dane BitInfoCharts, zaledwie 2,17% wszystkich adresów w sieci Bitcoin znajduje się w posiadaniu jednego lub więcej BTC.

ile btc
źródło: BitInfoCharts

Oczywiście wiele osób ma więcej niż 1 BTC umieszczone w różnych portfelach. Jednak faktyczna liczba osób posiadających jedną, pełną monetę BTC jest tak naprawdę dość niewielka i zawiera się w przedziale od 500 000 do 1 miliona.

Nie masz 1 BTC? Nie wszystko stracone!

Jeżeli do tej pory nie udało Ci się zdobyć 1 BTC, nie zamartwiaj się. Jake Levison twierdzi, że wystarczy 0,28 BTC, abyś statystycznie znalazł się wśród 1% bitcoinowców (pod względem ilości posiadanych monet):

W jaki sposób doszedł do tego wniosku i kiedy ten scenariusz prawdopodobnie ma szansę się ziścić?

Przechodzimy do konkretów

Tweet Levisona wywołał niemałe podekscytowanie. Wraz z euforią przyszedł też czas pytań i wątpliwości. Skąd takie szacunki? Kiedy może do tego dojść?

Jeden z followersów Levisona wskazał na post autorstwa Parkera Lewisa z Unchained Capital, zatytułowany Bitcoin Obsoletes All Money. Przesłał grafikę pokazującą, że około 2030 r. średnie salda bitcoina mogą wynosić ok. 0,001 BTC przy założeniu, ze w sieci jest blisko miliard użytkowników.

Według Levisona, jeśli masz 0,28 BTC, to już się dzieje. Odpowiedział:

Wyjaśnijmy to raz na zawsze. W moim tweecie powiedziałem, że jeśli posiadasz 0,28 bitcoina, tylko 1% reszty świata będzie w stanie posiadać więcej niż ty. Stąd umieszczenie cię w czołówce tego 1%.

Ktoś inny zauważył, że to nie jest bynajmniej byczy argument. Oczywiście, jak zawsze, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia:

To z kolei implikuje dyskusję na temat „niesprawiedliwej dystrybucji bogactwa”, jako że „wieloryby, hodlerzy, państwa i instytucje” są w posiadaniu jego lwiej części. Cóż, nie każdy przybył się na bitcoinową rewolucję w odpowiednim momencie. Tego typu pretensje wydają się zatem niezbyt uzasadnione.

Jak to jest z Waszym bitcoinowym bogactwem? Nie musicie dzielić się taką informacją ze wszystkimi. Jesteśmy przekonani, że wystarczy chwila rachunku we własnej głowie i na niejednych ustach pojawi się uśmiech.

Komentarze