Czy IEO to płaszcz ochronny dla kryptowalutowych projektów? | BitBay wdraża nową platformę

Jedna z największych giełd kryptowalut w Europie uruchamia platformę IEO, tym samym biorąc na siebie wszelkie aspekty prawne i regulacyjne. Za kilka dni wystartuje pierwsza kryptowalutowa zbiórka na rozwój projektu pod patronatem BitBay. 

Pierwsza oferta giełdowa

Powracamy do tematu oferowania publicznego akcji i tokenów z uwagi na to, że największa polska giełda kryptowalut już za kilka dni przeprowadzi pierwszą ofertę giełdową (IEO; Initial Exchange Offering) projektu QAN. 

IEO to nowy sposób na pozyskiwanie, zbiórkę kapitału przez projekty kryptowalutowe, jak swego czasu nieokiełznane ICO. Pod płaszczykiem ochronnym giełdy, czyli przede wszystkim prawnym i regulacyjnym projekty blockchainowe mają szansę na rozwój w “bezpiecznych” warunkach. Poza tym dana giełda, która oferuje taką usługę startową (IEO Launchpad), dopuszczając poszczególne projekty, odpowiada za nią również własną reputacją. Dla użytkowników zaś taka forma inwestycji w dany projekt jest lukratywna, ponieważ mamy pewność, że token pojawi się na giełdzie. Poza tym możemy być pewni, że giełda należycie zweryfikowała projekt dopuszczony do emisji własnego tokena, w tym przypadku pod patronatem BitBaya.

Wydaje się to potwierdzać Paweł Sobków, prezes estońskiej licencjonowanej spółki BitBay:

Zanim wpuścimy firmę na platformę, wielowymiarowo ją audytujemy. Analizujemy projekt, na który chce zebrać pieniądze od inwestorów, pod kątem jego realizacji i użyteczności. Sprawdzamy ludzi, którzy za nim stoją, spotykamy się z nimi. Zależy nam na tym, aby nie wpuszczać na rynek scamów.

Co ciekawe, różne obszary geograficzne mają inne procedury obowiązujące tego typu emisję tokenów.

W Unii Europejskiej możemy zauważyć, że minimalna kwota zwolnienia ze stosowania przepisów dotyczących sporządzania prospektu emisyjnego wynosi 1 000 000 EUR. 

Trzeba jednak mieć na uwadze, że poszczególne państwa członkowskie ustalają wspomniany próg według własnego uznania. […] Niemcy zwalniają oferty emisyjne aż do 8,5 mln EUR, podczas gdy kraj nadbałtycki taki jak Estonia zwalnia do 2,5 mln EUR.

Więcej informacji na temat samego IEO.

BitBay i QAN

Pierwsze IEO wydane przez BitBay nastąpi 18 listopada 2019 roku i będzie to QAN. Platforma ta kładzie w głównej mierze nacisk na rozwój odporności blockchaina przed technologiami kwantowymi. W świetle ostatnich odkryć i rozwiązań Google’a budowa kwantowej tarczy ochronnej może okazać się niezbędna. 

Co myślicie o nowej platformie BitBaya? Czy ten sposób finansowania odniesie sukces, czy może skończy jak ICO? Zapraszam do dyskusji.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze