IBM wypełnia kolejny wniosek patentowy związany z technologią blockchain

źródło: pixabay.com
1 125

Amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne IBM wypełniło kolejny wniosek patentowy związany z wykorzystaniem technologii blockchain. Wniosek ten określa wykorzystanie blockchainu w badaniach naukowych, szczególnie do monitorowania postępów pracy i wymiany danych ze współpracującymi firmami badawczymi. Patent nosi nazwę „Blockchain for Open Scientific Research”, a IBM wierzy, iż posłuży on do bezpiecznego przechowywania wyników badań naukowych. 

„Niedawno wykazano, że zastosowanie technologii blockchain zapewnia niezmienny zapis każdego kroku w protokole badań naukowych, co może być łatwo dostosowane do podstawowej i eksperymentalnej nauki o danym modelu naukowym. Wszyscy uczestnicy sieci badawczej peer-to-peer mają dostęp do wszystkich danych udostępnionych w odpowiedniej jednostce czasu, stale aktualizowane dane są zasadniczo odporne na manipulacje, gdyż zmiana musiałaby zostać wykonana na każdym komputerze w sieci peer-to-peer” – napisali we wniosku

Wniosek patentowy określa system współpracy, dzięki któremu naukowcy mogą śledzić swoją pracę z instytucjami, które uczestniczą w badaniach. Główną ideą patentu jest integracja łańcucha blokowego oraz gromadzenia i analizy danych dla badań naukowych. Jak stwierdza IBM, obecnie istnieją ograniczone platformy umożliwiające dzielenie się informacjami na temat badań naukowych, czy ukazywanie przejrzystych etapów gromadzenia i analizy danych. Platformy, które istnieją, nie posiadają wymaganych mechanizmów kontrolnych i mechanizmów umożliwiających uzyskanie wiarygodnych danych, gdyż istnieje niewiele opcji zapewniających odporność danych na modyfikacje. Firma wierzy, iż blockchain będzie idealnym rozwiązaniem dla stworzenia przejrzystej i wiarygodnej platformy udostępniania danych naukowych.

Blockchain
źródło: LuckyStep/Shutterstock (Licensed) Remix by Jason Reed

IBM jako jedna z największych firm wspierających technologię blockchain

Praca nad rozwojem i szeroką implementacją blockchainu jest kluczowym celem dla przedsiębiorstwa IBM. Firma ta niejednokrotnie pokazała swój wysoki potencjał technologiczny, skupiając się na wielkobudżetowych projektach w celu adopcji rozproszonej księgi rachunkowej. Warto wspomnieć, iż IBM nawiązało ważną współpracę z australijską firmą CSIRO. Projekt rozpocznie się jako koncepcja pilotażowa na blockchainie IBM i ma zostać rozpoczęty przed końcem 2018 roku. Wynika to z dwóch raportów Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), które zawierają zalety blockchainu dla umów prawnych i procesów biznesowych.

Nowa platforma została nazwana „Australian National Blockchain” (ANB) i stanowić będzie znaczącą infrastrukturę w cyfrowej gospodarce Australii, umożliwiając firmom z całego kraju przyłączenie się do sieci w celu korzystania z cyfrowych kontraktów, wymiany danych oraz potwierdzenia autentyczności i statusu umów prawnych. Konsorcjum stwierdziło, że ANB pozwoli na bezpieczniejszy i skuteczniejszy proces zarządzania procesami biznesowymi i zawierania umów prawnych.

Co sądzicie o działaniach IBM związanych z blockchainem? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze